OYYY OY !
Oğuz ÖZDEM

OYYY OY !

Bu içerik 352 kez okundu.

                                                  OYYY OY !

  Bir adet oyun bile ne kadar değerli olduğu seçim sonrasında belli oluyor. Seçim öncesinde bütün siyasi partilerin “aman sandığa gidin oyunuzu mutlaka verin” derken seçim sonrasında meydan gelebilecek denklik noktasında +1’i elde edebilmek için her oy altın değerinde oluyor.

    Sayımlar sonrası özellikle geçersiz tabir edilen oylar, işte asıl üzerinde durulması gereken de burası.

   Ne demek geçersiz oy? İnsan nasıl geçersiz oy kullanır?

   Şimdi birlikte düşünelim. Yapılması gereken nedir? Elinde bir mühür var ve onu önünde duran kağıdın üzerindeki yuvarlaklardan birinin içine basacaksın hepsi bu öyle değil mi?

   Yapman gereken topu topu elindeki mührü önündeki kağıdın üzerinde bulunan ve hoşuna giden partinin ambleminin altında bulunan yuvarlağın içine basacaksın. Ne kadar zor olabilir ki.

   Dünyadaki seçimlere bakıyorum geçersiz oy kavramı neredeyse yok. Bizde sadece İstanbul’da 320.000. Tüm yurtta iki buçuk milyon civarında. Bu sayının da güvenilirliği yok artı eksi olabilir. İnanılır gibi değil. Bu kadar geçersiz oy nasıl verilir biri bana bunu mantıklı bir şekilde izah etsin .

  Topu topu bir mührü önündeki kağıtta bulunan bir yuvarlağın içine basacaksın.

   İşte sonuç ortada, başta İstanbul olmak üzere pek çok yerde bu geçersiz oyların çokluğu nedeniyle yeniden yeniden sayım yapılmak zorunda kalınıyor. Hadi diyelim vatandaş yaptı bir hata yanlış bastı. Orada olan 5-6 kişi bu oyun geçerli olup olmadığını nasıl anlamıyor? Hadi bir iki beş olabilir sadece İstanbul’da 320.000 geçersiz oy ne demektir? Bir oyun geçersiz olması için birkaç neden var hepsi bu. Ya birden fazla basmıştır, ya alakasız bir yere basmıştır, ya da yırtıktır. Ya da geçersiz olabilecek başka bir neden. Dediğim gibi bu da  üç beş kişidir. Sadece İstanbul’da 320.000 kişi Türkiye genelinde milyonlarca insan bir tane mührü bir yuvarlağın içine nasıl olur da basamaz.

    Duyuyorum. Adam “girdim kabine, tak tak tak bastım hepsine çıktım”  diyor. Bunu anlarım, kastidir. Bunun gibi kasti olarak geçersiz sayılabilecek oy veren insan sayısı Türkiye genelinde yüzü geçmez. Kalan milyonlar nasıl geçersiz oy veriyor. 

    Elli milyon oydan yanlışlıkla, hatayla, bilerek veya sehven geçersiz oy kullanan seçmen sayısı binden fazla olamaz. Mantıken olamaz. Yani bir insan elindeki mührü önündeki kağıdın üzerinde bulunan yuvarlaklardan birine basamayacak kadar …….olamaz. Bir sıfat yazamadım, siz bulun.

   Tekrar ediyorum. Kasten, sinirle veya gerçekten yanlışlıkla olanları anlıyorum. Geri kalan devasa sayıdaki geçersizleri söylüyorum.  Tek sözüm OYYYYYY OY.  

  

DİĞER YAZILAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Metruk Yapılara Polis Denetimi
Metruk Yapılara Polis Denetimi
Vali Şimşek Sevgi Çocuklarının Konuğu Oldu
Vali Şimşek Sevgi Çocuklarının Konuğu Oldu

seks shop | seks shop | seks shop | istanbul seks shop | istanbul seks shop | istanbul sex shop | sex toys istanbul