Advert

“Kapadokya Yerbilimleri Sempozyumu” Başladı

“Kapadokya Yerbilimleri Sempozyumu” Başladı
“Kapadokya Yerbilimleri Sempozyumu” Başladı Tuncay Aytaş
Bu içerik 160 kez okundu.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi tarafından düzenlenen uluslararası katılımlı “Kapadokya Yerbilimleri Sempozyumu”, Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezinde başladı.
Düzenlenen açılış törenine; Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan, Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, Altunhisar Belediye Başkanı Erdal Sarı, akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile başlayan Sempozyumun açılış konuşmasını, Sempozyum Başkanı ve üniversitemiz öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Şener yaptı. Konuşmasına Kapadokya yöresinin oluşum sürecini anlatarak başlayan Prof. Dr. Mehmet Şener, “Jeoloji diliyle 60 milyon yıl önce başlayan ve Romalılar dönemine kadar faaliyetini sürdüren hepimizin yakından tanıdığı Erciyes, Hasan Dağı, Melendiz ve Güllü Dağın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmış olan doğa, tarih ve jeolojinin dünyada en güzel figürleşmiş coğrafyası, Kapadokya yöresidir” dedi.
Kapadokya’da bulunan ve dünyaca meşhur olan Ortahisar’ı ilk olarak Etiler’in kullanmaya başladığını belirten Prof. Dr. Şener, Etiler’in dünya madencilik tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti.
Yer bilimlerinin önemine de değinen Prof. Dr. Mehmet Şener, “Jeolojik özellikleri ve buna bağlı madencilik tarihiyle, insanlık tarihine tanıklık eden bu coğrafyada yer bilimlerinin önemi günümüzde artarak devam etmektedir” diye konuştu.
Açılış konuşmasının ardından konuşma yapan Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kutsi Savaş Erduran ise Sempozyumun üniversitemiz, bölgemiz ve ülkemiz için faydalı sonuçlar ortaya çıkacağı beklentisi içinde olduğunu söyledi ve ekledi:
“Konuları ve katılımcı bilim insanı çeşitliliği ile bu sempozyum, üniversitemiz Ar-Ge stratejisi olan bölgesel kalkınma odaklı, enerji, nanoteknoloji, tarım ve gıda alanlarında ihtisaslaşmış uluslararası bir üniversite olma stratejisiyle bire bir örtüşen bir etkinliğe dönüşmüştür.”
Etkinlikte daha sonra, “Uygarlığı Sıçratan Coğrafya: Anadolu” konulu sunumuyla, Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesi Prof. Dr. Yücel Yılmaz, davetli konuşmacı olarak kürsü aldı.
Konuşmasında, Anadolu Medeniyetlerini değerlendirerek sahip olduğu bilgileri katılımcılarla paylaşan Prof. Dr. Yücel Yılmaz; Anadolu’nun doğası, coğrafik konumu, jeolojik özellikleri, tarihsel ve kültürel birikimi ile özel bir konumda olduğunu vurguladı.
Soru cevapların ardından konuşmasının sonunda Prof. Dr. Yücel Yılmaz’a, Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar tarafından üniversitemiz anı tabağı takdimi gerçekleştirildi.
26 Ekim’e kadar oturumlarla devam edecek olan sempozyumda, 26 oturumda 132 farklı bildiri sunulacak. Volkanoloji, jeomorfoloji, kaya mekaniği, paleoiklim, jeoarkeoloji, kültürel jeoloji, jeolojik miras, endüstriyel hammaddeler, enerji kaynakları, maden yatakları, maden işletme, doğal afetler, jeofizik ve coğrafya gibi pek çok konunun ele alınacağı sempozyum, Niğde, Nevşehir ve Aksaray gezileriyle sona erecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda