Advert

Mevsim Geçişlerinde Dikkatli Olun

Mevsim Geçişlerinde Dikkatli Olun
Mevsim Geçişlerinde Dikkatli Olun Tuncay Aytaş
Bu içerik 389 kez okundu.

Niğde Sağlık İl Müdürü Dr. Ertan Değirmencioğlu, akciğer, böbrek ve şeker hastaları olanları mevsim geçişlerinde uyardı.
Yaza alışan bünyeleri, kışa hazırlanmakta zorluk çektiğini belirten Dr. Değirmencioğlu, "Bu dönemde hastalıklardan korunmanın yolu bağışıklık sistemini güçlendirmekten geçer. Bunun için atılması gereken en önemli adım dengeli ve düzenli beslenmektir. Havaların soğuması, okulların açılması ve toplu taşıma araçları gibi kapalı mekanlarda geçirilen zamanın uzaması, özellikle nezle grip gibi hastalıkların bulaşma ve görülme sıklığını giderek artırabilir. İnsan vücudunun ısı değişimlerine uyum sağlaması için 2-4 hafta gibi bir süreye ihtiyacı vardır. Havaların aniden ısınıp soğuması ile ortaya çıkan kısa süreli ısı değişimleri, vücudun adaptasyonunu da zorlaştırmaktadır. Bu durum, vücudun strese girip savunma sisteminin zayıflamasına neden olmaktadır. Hem kolay bulaşması hem de vücudun hassaslaşması özellikle sonbahar- kış döneminde görülen gribal salgınlara yakalamayı da kolaylaştırmaktadır. Bu durum kronik rahatsızlıkları olan hastalarda daha sık görülmektedir" şeklinde konuştu.
Kışın gittikçe azalan güneş ışınları nedeni ile kişilerin depresif ve mutsuz olduğuna dikkat çeken Değirmencioğlu, "Yaz mevsimi insanların rutin işlerinin azaldığı bir mevsimdir. Bu sırada gündüzler uzamış ve rutinden kurtulan insanların iş sonrası kendilerine ayırabildikleri zaman da artmıştır. Yazın yaşanan tüm bu canlanmaya karşın sonbahar ve kış döneminde tersine bir dönem yaşanır. Bu nedenle depresyona girmemek için enerjimizi artırmanız çok önemlidir" dedi.
Niğde Sağlık İl Müdürü Dr. Ertan Değirmencioğlu mevsim geçişlerinde hasta olmamak için sağlıklı bireyleri ve şeker hastalığı gibi önemli hastalıkları bulunan bireyleri şu şekilde bilgilendirdi: "El temizliğine özen gösterin. Ellerinizi bol su ve sabunla yıkayın. Elinizi yüzünüze götürmemeye özen gösterin. Kapalı mekânlardan mümkün olduğunca uzak durun. Mevsim koşullarına uygun giyinin. Ne ince ne de çok kalın giyinmeyin. Ofislerde ve okullarda özel eşyaları ortak kullanmamaya dikkat edin. Beslenme ve uyku düzenine özen gösterin. Doğru ve dengeli beslenin. Özellikle C vitamininden zengin meyve ve sebzeleri tüketmeye özen gösterin. Ortam ısısını 25 derece de tutmaya özen gösterin. Her yıl düzenli olarak grip aşısı yaptırın. Şeker, böbrek, akciğer hastaları gibi bağışıklığı zayıflamış kişiler doktor kontrolünde zatürree aşısı da yapılmalıdır."
 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda