Advert

Yerli karpuz tezgâhlarda yerini aldı

Yerli karpuz tezgâhlarda yerini aldı
Yerli karpuz tezgâhlarda yerini aldı Tuncay Aytaş
Bu içerik 351 kez okundu.

Niğde'nin Altunhisar ilçesine bağlı Yakacık köyü ve civarında yetiştirilen yerli karpuz pazar tezgâhlarında yerini aldı.
Niğde'nin Altunhisar ilçesine bağlı Yakacık köyü ve yakınlarında bir asırdan beri tohumları değişmemiş susuz üretilen Karpuzlar, tezgâhlarda yer buldu. Susuz tarlalarda ve üretimde kimyasal madde kullanmadıkları için karpuzun daha da lezzetli hale geldiği ve doğal olarak üretilen karpuzlar Niğde ve ilçe pazarında tezgahlarda rağbet görmeye başladı. Lezzetiyle bilinen karpuzlar aynı zamanda bölgede yaşayan ailelerin geçim kaynağı oldu.
Susuz tarlalarda ve üretimde kimyasal madde kullanmadıkları için karpuzun daha da lezzetli hale geldiğini belirten üreticilerden Şefik Bakırdag (41), “Köyümüzde ürettiğimiz karpuzlar pazarda yoğun ilgi görüyor. Lezzeti ve kalitesi sebebiyle vatandaşlar yerli karpuza rağbet gösteriyor. Bizim içinde bir gelir kapısı, atalarımızdan kalma tohumları hiç değiştirmeden tarlalara ektiğimiz karpuzları Eylül ayında hasadını yapıyoruz. Daha sonra Traktörlerimize karpuzları yükler özelikle Niğde merkezindeki sokaklarda kilosunu 1.50 kuruşa satıyoruz. Traktörün römorku gece evimiz oluyor burada yatarız her iş kolay değil ekmek parası. Yerli karpuza ilgi nedeniyle bu dönemlerde bütçemize ek kazanç sağlıyoruz, köyümüz ise Yakacık karpuzu ile biliniyor” dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda