Advert

TRT Haber ''Gönüllü Elçiler'' Niğde'de

TRT Haber  ''Gönüllü Elçiler'' Niğde'de
TRT Haber  ''Gönüllü Elçiler'' Niğde'de Tuncay Aytaş
Bu içerik 797 kez okundu.

TRT Haber tarafından hazırlanan ve dünyanın dört bir yanından, farklı kültürlerden ülkemize eğitim almaya gelen öğrencilerin Türkiye’deki hikâyelerini ekranlara taşıyan “Gönüllü Elçiler” TV program ekibi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’ne konuk oldu.
Her hafta farklı bir üniversiteye konuk olan ve yabancı uyruklu öğrencilerin, öğrenimleri süresince yaşadıkları şehir-üniversite etkileşimleri ile eğitim ve sosyal etkinliklerinin anlatıldığı programın çekimlerine, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin çeşitli bölümlerinde okuyan yabancı uyruklu öğrenciler katıldı.
Üniversite  ile Niğde’nin çeşitli yerlerinde gerçekleştirilen çekimler sırasında; uluslararası öğrencilerin uyum süreci ve gündelik yaşamının yanı sıra kentle olan ilişkileri ile Türkiye hakkındaki görüşleri ve üniversite eğitimlerinin kendilerine sağladığı katkıların anlatılması yer aldı. Çekimlerde; Türkiye’nin ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin kendilerine sağladığı imkânlardan bahseden öğrenciler, Türk kültürü ve geleneklerini yakından tanıma fırsatının yanı sıra Niğde’de öğrenim görme imkânı buldukları için oldukça şanslı ve mutlu olduklarını ifade ederek, Türk kültürü ile Türkiye’nin vizyonunu gönüllü birer elçi olarak kendi ülkelerine taşıyacaklarını belirtti.
Öğrencilerinin gözünden Türkiye’yi, Türkçe’yi, kültürümüzü ve öğrencilerin yaşam hikâyelerini anlatan Gönüllü Elçiler programı Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin Kar ile de özel bir röportaj gerçekleştirdi.
Röportajda öğrencilerin sorunlarına öncelik ve önem verdiğini belirten Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, uluslararası öğrencileri de ailesinin önemli bir parçası olarak gördüğünü ifade etti.
Öğrencilerin istek ve önerilerini sosyal medya üzerinden kendisine kolay bir şekilde iletebildiğini ve söz konusu sorunların çözülmesi için çalışmalar yapıldığına dikkat çeken Rektör Kar, uluslararası öğrencilerin ülkelerine döndüklerinde buradan kazanmış oldukları bilgi ve becerileri birer elçi olarak kendi ülkelerine iletmeleri konusunu da kültürel çeşitlilik açısından değerlendirdi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda