Advert

NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Bağlı, ORSAM Ortadoğu Yaz Okuluna Konuk Oldu

NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Bağlı, ORSAM Ortadoğu Yaz Okuluna Konuk Oldu
NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Bağlı, ORSAM Ortadoğu Yaz Okuluna Konuk Oldu Tuncay Aytaş
Bu içerik 403 kez okundu.

Üniversitemiz, Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezinde “ORSAM Ortadoğu Yaz Okulu” semineri düzenlendi.
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ile Orta Doğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) işbirliğinde düzenlenen etkinliğe; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlyas Gökhan ile öğrenciler katıldı. Programa, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, misafir konuşmacı olarak katıldı.
Prof. Dr. Mazhar Bağlı; Türkiye’nin Ortadoğu’daki kilit rolünü, tarihsel ve sosyolojik gerçekliklere referanslar vererek, “Ortadoğu’da Değişen Dengeler ve Türkiye” adlı sunumu çerçevesinde katılımcılarla paylaştı. Türkiye’nin bölgedeki belirleyici duruşunun bugün de devam ettiğini belirten Prof. Dr. Bağlı, bu durumu sabote etmek amaçlı birçok harici ve dahili faaliyetin mevcut olduğunu da sözlerine ekledi.
Türkiye’nin Osmanlı Devleti’nden aldığı sorumluluktan hareketle sadece bölgesinin değil, tüm insanlığın kayıp hafızası olduğunu ifade eden Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Türkiye’nin bu sorumluluk çerçevesinde hareket ettiğini, başta bölgesine ve de insanlığa açılan umut kapısı olduğunu söyleyerek sözlerine son verdi.
Necmettin Erbakan Üniversitesinden Prof. Dr. Sıddık Korkmaz’ın “Ortadoğu’da Mezhepler”, Dr. Öğretim Üyesi Cüneyt Özşahin’in “ABD’nin Ortadoğu Politikası”, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesinden Dr. Öğretim Üyesi Hüseyin Mercan’ın “Mısır”, Dr. Öğretim Üyesi Recep Yorulmaz’ın “Ortadoğu’da Ekonomi”, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinden Prof. Dr. Mazhar Bağlı’nın “Ortadoğu’da Değişen Dengeler ve Türkiye”, Prof. Dr. Ertan Özensel’in “Ortadoğu’da Farklılık ve Birlikte Yaşama Sorunu”, Erciyes Üniversitesinden Dr. Öğretim Üyesi Can Deveci’nin “İsrail-Filistin Meselesinde İngiltere’nin Rolü” ve üniversitemizden Doç. Dr. Serkan Taflıoğlu’nun “İran”, Dr. Öğretim Üyesi Emin Salihi’nin “Irak”, Dr. Öğretim Üyesi Yasin Atlıoğlu’nun “Suriye” konularında sunumlarının yer aldığı etkinlik, 5 Ekim 2018 tarihine kadar devam edecek.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda