Advert

Camii kapısında ‘taçlı kadın başı’ figürü

Camii kapısında ‘taçlı kadın başı’ figürü
Camii kapısında ‘taçlı kadın başı’ figürü Tuncay Aytaş
Bu içerik 1155 kez okundu.

Niğde'de Selçuklu döneminde, bir beyin kızına aşık olan taş ustasının, aşkını cami kapısına işlediği Alaaddin Camii'ndeki 'Taçlı Kadın Başı' figürü görenlerin ilgisini çekiyor. İlginç figür 790 yıldır yılın sadece belli günleri, güneş ışınlarının yansımasıyla ortaya çıkıyor.
Niğde İl Kültür ve Turizm Müdürü Basri Akdemir, Alaaddin Camii'nin kapısındaki taçlı kadın siluetinin yaz aylarında saat:10.00 ve 10:30 arasında net bir şekilde görüldüğünü söyledi. 
Tarihin her döneminde Niğde'nin önemli merkezlerinden olduğunu ifade eden Akdemir, Alaaddin Camii'nin Niğde Sancakbeyi Ziynettin Beşare tarafından 1223 yılında yaptırıldığını belirtti. 
'Taçlı Kadın Başı' figürü hakkında da bilgi veren Müdür Akdemir, şunları söyledi:  "Bu taç kapının en önemli özelliği yaz aylarında saat:10.00 ve 10:30 sıralarında ortaya çıkan bayan figürüdür. Bu bayan figürünün de bir efsanesi vardır. Burada çalışan ustalardan bir tanesi Selçuklu sultanının kızına aşık olur ve çok çirkin olduğu için Selçuklu sultanı kızını bu ustaya vermez. Usta da kızın resmini taç kapıya işler. Yaz aylarında belirgin bir şekilde bu bayan resmini taç kapıda görmek mümkündür" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda