Advert

Bahar Aylarında Toplanan Mantarlar Köylülerin Gelir Kaynağı

Bahar Aylarında Toplanan Mantarlar Köylülerin Gelir Kaynağı
Bahar Aylarında Toplanan Mantarlar Köylülerin Gelir Kaynağı Tuncay Aytaş
Bu içerik 915 kez okundu.

Bahar yağmurlarıyla, kar yatağının olduğu yerlerde, genellikle keven dibinde ve yüksek rakamlı alanlarda kendini gösteren mantarlarının kilogramı 10-15  liradan alıcı buluyor. Sattığı keven ve yayla mantarından geçimini sağlayan Mustafa Salmaz(65) yaptığı açıklamada, dağlarda 50 yıldır mantar toplamak için sabah erkenden 3-4 saat boyunca gezdiğini, günde havanın durumuna göre 20-25 kilo mantar toplayarak döndüğü zaman dünyanın kendisine bağışlanmış kadar mutluluk yaşadığını söyledi. Mantarı genelde kar yatağında ve keven diplerinde bulduklarını ifade eden Solmaz, şöyle konuştu:

''Köydeki diğer 8-10 kişi ile birlikte sabah saatlerinde yayla mantarı toplamak için keten çimen dağına çıkıyoruz. Yüksek rakamlı dağlarda birbirimizle yarışıyoruz. Bulduğumuz yağla mantarlarını hasar vermeden toplayarak yol üzerinde gelip geçen araçlardaki müşterilere satıyoruz kalanını ise eve götürüyoruz. Dağlardan topladığımız mantarları kilogramı 10-15 liradan satıyoruz. Nisan,Mayıs ve Haziran ayları boyunca yaklaşık 1 ton mantar topluyoruz. Mantarlar bizim geçim kaynağımız.Yağmurun yağmasıyla ortaya çıkan mantarlar köylü arkadaşlarımı ve beni dağlara doğru çekiyor.

Mantar toplamada en önemli noktanın bölgeye hakim olmak olduğunu dile getiren Solmaz, ''Mantar topladığın bölgeyi bilmezsen kaybolursun. Nereden ne kadar mantar çıkar, bunu iyi bilmek gerekir. Mantarların nerede çıkacağını bilirsen akşama kadar 20 değil, 30 kilo toplarsın, paraları da kırarsın. Yoksa ne kadar dolaşırsan dolaş, 100 gram mantar bile toplayamazsın'' dedi.

Hüseyin Songurtekin de (35) doğal ortamlarda yetişen mantarların kendileri için önemli bir geçim kaynağı olduğunu belirterek, ''Topladığımız mantarlarlar satılmaya başladığı anda o dağlarda yorulduğumuz saatler geride kalır. Yeni mantarlar toplamak için yollara düşeriz. Her mantarın ailemize daha çok katkı sağlayacağını düşünerek, daha çok mantar toplarız.Genelde bildiğimiz yerlerden toplarız. Şu anda kilogramını 10-15 liradan satıyoruz. Bununla köyde geçimini sağlayanlar var. Genelde gelir seviyesi düşük olan kimseler bu mevsimi adeta dört gözle bekler. Yağla mantarları çıkınca eski ismi Germeğen yeni yeni ismi Pınarcık köylülerimiz kendilerine gelir sağlar, geçim kaynağı olur. Bireysel olarak değil de ailece toplamak bu işte daha verimli'' dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda