Advert

Büyük şehirlerdeki kirlilik Alzheimer riskini artırıyor

Büyük şehirlerdeki kirlilik Alzheimer riskini artırıyor
Büyük şehirlerdeki kirlilik Alzheimer riskini artırıyor Tuncay Aytaş
Bu içerik 343 kez okundu.

Uzmanlar uyardı: Büyük şehirlerdeki kirlilik çocuklarda ve genç yetişkinlerde Alzheimer (unutkanlık hastalığı) riskini artırıyor. Montana Üniversitesi'nden bilim insanlarının yaptığı araştırma çerçevesinde Meksika’nın başkenti Meksiko’da, 11 aylıktan 40 yaşına kadar 203 kişinin otopsileri incelendi. Araştırmada, Alzheimer başlangıcına ve gelişimine işaret eden iki sıra dışı proteinin izi sürüldü ve otopsileri incelenen kişilerin yüzde 99,5’inde hastalığın ayırt edici özellikleri görüldü.


1 Yaşından küçük bebeklerde bile görüldü

Yaşamları boyunca partikül-madde kirliliğine maruz kalan genç şehirlilerin beyinlerinde hiperfosforile tau ve beta amiloid proteini seviyelerinin yüksek olduğunu tespit eden bilim adamları, 1 yaşından küçük bebeklerde bile hastalığın erken evrelerinin izlerine rastladı. Sonuçları "Journal of Environmental Research" dergisinde yayımlanan araştırma kapsamında ayrıca alzaymırın iyi bilinen genetik risk faktörü Apolipoprotein E  (APOE 4) de takip edildi. Uzmanlar, bulguların, alzaymırın çocuklukta başladığını, yaş ilerledikçe  APOE 4’ün durumu ve partikül kirliliğine maruz kalmayla bağlantılı ilerlediğini gösterdiğine dikkati çekti. Araştırmada ayrıca APOE 4 taşıyıcılarında intihar olasılığının APOE 3 taşıyıcılarına oranla yüzde 4,92 yüksek olduğu gözlendi.


Dünyada 50 milyon kişi alzheimer hastası

İlk kez 1906 yılında Alman bilim adamı Alois Alzheimer tarafından tanımlanan ve 65 yaş üstü kişilerde beyin dokularında ağır hasara neden olan alzaymır hastalığı için hala etkili bir teşhis ve tedavi yöntemi bulunmuyor. Dünyada yaklaşık 50 milyon alzaymır hastası olduğu tahmin ediliyor. 2050 yılına kadar bu sayının 135 milyona yükselmesi bekleniyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda