Advert

Ziraat Odası’ndan ruhsatsız ilaç uyarısı

Ziraat Odası’ndan ruhsatsız ilaç uyarısı
Ziraat Odası’ndan ruhsatsız ilaç uyarısı Tuncay Aytaş
Bu içerik 400 kez okundu.

Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, ilkbaharın gelmesiyle birlikte yapılan ekimin ve toprağın dışında özellikle ilaçlara dikkat etmeleri ve ruhsatsız ilaç almamaları gerektiği uyarısında bulundu.  
İlaçlama konusunda da uyarılarda bulunan Başkan Kenar; “ ilkbaharın gelmesiyle birlikte çiçek açan meyve ağaçlarına ve tarlalarındaki bitkilere ruhsatı olmayan ilaçları kullanmasınlar. Ziraat mühendislerimizden bilgi almadan kesinlikle ilaç alımı yapmasınlar. Tarlamızı boşuna zehirlemeyelim. Bu ilaçların geri dönüşümü biz insanlara ciddi sağlık problemleri yaratıyor” şeklinde konuştu.
 Geçtiğimiz yıllarda piyasaya sahte tarım ilacı girdiğini ifade eden Kenar; “üreticilerimiz bahar gübresi, güz gübresini atacak. Pancar ekecek, ayçiçeği ekecek. Biz üreticilerimizi şimdiden uyarıyoruz. Gübre alırken dikkat etsinler. Geçmiş yıllarda sahte gübreler vardı. Üreticilerimiz sahte gübre kullanırlarsa 12 ay boyunca tarlayı boşuna beklerler. Çiftçilerimiz  gübreleri  güvendikleri firmalardan, bayilerden alsınlar. Her yerden gübre alınmaz. Bu ekinler bizim alın terimizdir. Bu nedenle üreticilerimizi uyarıyoruz. Gerekirse ziraat mühendislerinden bilgi alarak ürün alımı yapsınlar” dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda