Advert

Bakan Özlü: “Yerli otomobil üretim yeri seçimi 1,5 yıl sonra gündeme gelecek”

Bakan Özlü:  “Yerli otomobil üretim yeri seçimi 1,5 yıl sonra gündeme gelecek”
Bakan Özlü:  “Yerli otomobil üretim yeri seçimi 1,5 yıl sonra gündeme gelecek” Tuncay Aytaş
Bu içerik 295 kez okundu.

Erzincan'ın Kemaliye ilçesinde şehit düşen jandarma Uzman Çavuş Serdal Güneş’in cenaze törenine katılmak üzere Niğde’ye gelen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ak Parti İl Başkanlığı ziyaretinde yaptığı açıklamada, yerli otomobilin üretim yeri seçimi konusunun 1,5 yıl sona gündeme geleceğini bildirdi. Bakan Özlü, partisinin il başkanlığını ziyaretinde, Niğde Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili geçmişten kalan bazı sorunlar olduğunu, Ankara'ya döndüğünde bu sorunların çözümü için görüşmeler yapacağını belirtti. Teşvik programları kapsamında Niğde'ye enerji ihtisas bölgesi ve güneş paneli üretim tesisi yatırımı yapılacağını anlatan Özlü, daha önce bakanlığa başvurusu yapılmış olan kimya ihtisas organize sanayi bölgesi ile ilgili çalışmaları da hızlandıracaklarını kaydetti. Yerli otomobilin üretim yeri için 22 ilden talep geldiğini, bunlardan birinin de Niğde olduğunu ifade eden Özlü, şunları söyledi: "Proje iyi gidiyor fakat üretim yeri seçimi konusu 1,5 yıl sonra gündeme gelecek. Önce otomobil tasarımı, şirketleşme, CEO atanması ve tasarım konularını ele alacağız. Bunlar da yaklaşık 18 ayda tamamlanacak. Biz 5 modelle piyasaya gireceğiz. Yani bizim yerli otomobilimiz 5 model olacak. Bunların arasında spor ve sedan var. Dolayısıyla şu anda uğraştığımız konu şirketleşme süreci ve tasarım. Yer seçimi aşaması, daha sonra konuşulacak bir konu. 22 il var, neden Niğde olmasın. Niğde de değerlendirilir, o bakımdan inşallah bir sene sonra bu ortaya çıkar."
Bakan Özlü, son açıklanan teşvik paketinin tamamen yüksek teknolojiye dayalı ürünlerle ilgili olduğunu aktararak şöyle devam etti:
"Türkiye'nin yüksek teknoloji ürünler üretmesi gerekiyor. Türkiye'nin cari açığı, dış ticaret açığı var. Bunları kapatmak için tek yolumuz, tek çare yüksek teknolojik ürünler üretmekten geçiyor. Dolayısıyla geçenlerde açıklanan teşvik paketinin tamamı yüksek teknoloji ürünlerle ilgilidir ve bu noktada bu paketten Niğde de payını alacak. Biz yine Ar-Ge merkezi kuruyoruz. Bunların toplam sayısı bin 35 oldu. Bin 35 Ar-Ge ve tasarım merkezimiz var. Bu merkezlerde de yine yüksek teknolojik ürünler üretmek için gayret sarf ediyoruz."
Bakan Özlü, daha sonra Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığını ele geçirmek isteyen darbeci generali vurarak darbe girişiminin seyrini değiştiren Astsubay Ömer Halisdemir'in Çukurkuyu beldesindeki kabrini ziyaret etti.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda