Advert

Gürer; Bilinçsiz gübreleme sorununu meclis gündemine taşıdı

Gürer; Bilinçsiz gübreleme sorununu meclis gündemine taşıdı
Gürer; Bilinçsiz gübreleme sorununu meclis gündemine taşıdı Tuncay Aytaş
Bu içerik 373 kez okundu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çiftçilerin toprak analizi yaptırmadan tarlalarını gübrelemeleriyle oluşan sorunu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına yönelttiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. 
Ömer Fethi Gürer önergesinde, “Bir bitki için yetişmesi ve verimliliğinde ihtiyaç duyduğu toprak mikro elementlerdir. Toprakta gübreleme ile bu dengeleme sağlanmaktadır. Süreçte önemli olan toprağın ihtiyacının saptanması ve yeter oranda gübrelemedir. Fazlası ise toprağa olumsuz etki etmektedir” dedi. 
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Gübre tespiti yapılırken toprak ve bitki analizi sürekli ve denetlenir biçimde sağlanabilmekte midir? 2017 yılında toprak analizi kaç kaç çiftçi için sağlanmıştır? Toprakta yanlış gübreleme ile saptanan arazi var mıdır?” şeklindeki soruların yanıtlanmasını istedi. 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ise toprakların içeriğinin korunması ve kirlenmesinin önlenmesine yönelik 941 havzada gübre kullanım rehberleri hazırlandığını ve üreticilerin bilinçli gübre kullanımının temini amacıyla toprak analizi desteği verildiğini açıkladı. 
Bakan Fakıbaba, “Bakanlığımızca 2017 yılı üretim sezonu için toprak analizi destekleme ödemeleri, doğrudan yetkilendirilmiş toprak analizi laboratuvarlarına yapılacak olup, analiz başına 40 TL ödeme 2018 yılı içerisinde yapılacaktır” diye konuştu. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda