Advert

Sindirim sistemi için en etkili 8 bitki çayı

Sindirim sistemi için en etkili 8 bitki çayı
Sindirim sistemi için en etkili 8 bitki çayı Tuncay Aytaş
Bu içerik 353 kez okundu.

Yemeği biraz fazla kaçırdığımızda ya da midemize dokunacak ağır yemekler yediğimizde sindirimde zorlanan vücudumuz bize zor anlar yaşatabiliyor. İşte bunu önlemenize yardımcı olacak en etkili bitki çayları... 
Papatya çayı: Rahatlatıcı bir etkiye sahip olan papatya çayı, sindirim sistemi ve mide üzerinde yaşadığınız sıkıntıları yatıştıracak ve doğal bir ağrı kesici görevi üstlenecektir. Besinlerin sindirilmesi ve emilimleri sırasında da faydalarını gördüğümüz papatyanın bir özelliği de gece uyma zorluğu yaşayanlar için etkili bir tedavi olmasıdır.
Rezene çayı: Mide şişkinlikleri ve kramplarınızdan rezene çayı sayesinde kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Vücutta gaz birikmesi ve oluşan şişkinlik hissini ortadan kaldırmakta etkili olan rezene çayının bir faydası da sindirim sistemini düzenleyici bir etkisinin bulunmasıdır.
Sinameki çayı: Sinameki çayı çoğunlukla kabızlık sorunu yaşayan kişilerce bağırsakları yumuşatmak ve temizlemek için kullanılmaktadır. Bağırsak hareketlerinin rahatlaması ve uzun süreli kullanımlarda da kabızlığın ortadan kalkacağı sinamekinin faydaları arasındadır.
Meryemana dikeni çayı: Meryemana dikeni çayı içerdiği enzimler sayesinde sindirim sisteminize girdiği andan itibaren faydalarını göstermeye başlar. Göbek bölgesi şişkinlik ve çeşitli gaz birikmesi sorunları gibi durumlarda etkili olup karaciğer sağlığını korumak için birebirdir.
Nane çayı: Yemeklerden sonra tüketildiğinde fazla yeme sorunundan ortaya çıkan mide sorunlarını gidermek için nane çayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca sabah bulantıları için de nane çayı iyi bir tercih olabilir. Ancak reflü ve gastrit gibi sorunlarınız varsa bu çay size faydadan çok zarar getirecektir.
Zencefil çayı: Zencefil çayı yüzyıllardır mide bulantıları ve çeşitli mide sorunlarının ortadan kaldırılmasında kullanılmaktadır. Kolaylıkla mide sorunlarınız için tercih edebileceğiniz bu çayı sıcak suya taze olarak atabilir veya toz halinde de ekleyerek tüketebilirsiniz. Tadından şikayetçi olacaklar içinse bir tatlı kaşığı bal ile tadını güzelleştirebilirsiniz.
Limon otu çayı: Sindirim sorunlarında en yaygın kullanılan çaylardan biri olan limon otu çayı sayesinde sindirim ve mide problemlerinizden tek seferde kurtulabilirsiniz. Mide ve bağırsak bölgesinde meydana gelen gaz birikmesi ve şişkinliklerde de oldukça etkilidir. Bu çayı özellikle reflü ve gastrit şikayeti yaşayan kişiler rahatlıkla tercih edebilir.
Hindiba kökü çayı: Sinameki çayını ağır bulacaklar için sindiriminizi düzene sokacak bir çay da hindiba kökü çayıdır. Bir bardak tüketildiğinde bile etkisini hissettirebilecek hindiba kökü çayı, uzun süreli kullanımlarda zararlı bir çaya dönüşebilmektedir. Bu çay sayesinde tuvalet aralıklarınız sıklaşacaktır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda