Advert

2 milyon metrekare arazisi ve 100 milyon TL arsa değeri var !

2 milyon metrekare arazisi ve 100 milyon TL arsa değeri var !
2 milyon metrekare arazisi ve 100 milyon TL arsa değeri var ! Tuncay Aytaş
Bu içerik 3107 kez okundu.

Hem şekerden hem de araziden olduk !

Niğde Belediye Eski Başkanı, 23. Dönem Niğde Milletvekili ve şuan İYİ Parti Genel Merkez Danışma Kurulu Üyesi Mümin İnan, Bor Şeker Fabrikası’nın satışı konusunda açıklama yaparak bir gerçeğin de altını çizdi ve nelerin kaybedildiğine işaret etti.
Bor Şeker Fabrikasının Satışına ilişkin önemli Açıklamalarda bulunan İYİ Parti Genel Merkez Danışma Kurulu Üyesi Mümin İnan, NBŞ Üreten firmaların Şeker Fabrikalarının ve kıymetli arazilerinin peşinde olduğunu ve bunun Hem ülkemiz hemde Niğde adına büyük bir kayıp olduğuna dikkat çekti.
Kamuoyu ile
paylaşmadılar
İnan “Satışa çıkarılan Niğde-Bor Şeker Fabrikası’nın da bulunduğu 14 fabrikasından 4'ünün son teklif verme süresi 3 Nisan salı günü sona ererken fabrikanın arsalarının da satışa çıkarılıp çıkarılmadığı henüz netlik kazanmadı. Böyle bir bilgi var ise de yetkililer kamuoyu ile paylaşma gereği dahi duymadılar, anlatmak isteseler de geçiştirdiler” dedi.
Fabrikanın sadece arazisi 100 milyon TL 
Niğde-Bor Şeker Fabrikasının satışında fabrika alanları haricinde kalan arazilerin tamamının satılıp satılmayacağıyla ilgili şartnamenin içeriği henüz bilinmediğinin altını çizen Mümin İnan “Eğer bu satışa araziler de dahil edilirse alacak olan firma adeta büyük bir servetin ve rantın üzerine konacak. Çünkü yaklaşık tahmini rakamlara göre; Niğde Bor Şeker Fabrikası Ana fabrika Binası, anbar, depo binaları, sosyal tesisleri, idari binaları, diğer müştemilatı arazi ve arsaları ile birlikte yaklaşık olarak 2 milyon metrekare yani 2 bin dönüm arazisi olduğu ortaya çıkıyor. Fabrikaya ait başka taşınmazların olup olmadığı bilinmemekle beraber, bölgede arazi değerlerinin arsa emsal bedellerine göre tahmini taban fiyatta 70 milyon TL ile 100 Milyon TL arasında değişiyor” diye konuştu.
Şeker sektörünün yüzde 57’sini karşılıyorlar
İnan “Özelleştirme ile birlikte satışa çıkarılan fabrikaların şeker sektöründe piyasanın yüzde 57’sine hakim olduğu raporlar ile belirtiliyor. Yüzde 57’lik bir Pazar payı olan fabrikaların Nişasta bazlı şeker üreten firmaların merceğinde ve listesinde olduğu aşikardır. Niğde Bor Şeker fabrikasının da içerisinde bulunduğu Kırşehir, Çorum ve Yozgat olmak üzere teklif verme süresi sona eren 4 fabrikaya şu ana kadar 10 firmanın teklif verdiği belirtiliyor. Alıcılar arasında rakip konumdaki Kayseri Şeker fabrikaları da yer aldığı belirtiliyor. Niğde Bor Şeker Fabrikası’na hangi firmaların teklif verdiği henüz açıklanmazken, muamman bedelin ne olduğu taban fiyatların üzerine hangi fiyat tekliflerinin verildiği henüz bilinmiyor. 4 milyon TL geçici teminatla satış ihale teklifi açılan Bor Şeker Fabrikasının ne kadar bedelle hangi firmaya satışı yapılacağı merak konusu oldu” dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda