Advert

Kaçak göçmenlerin charter uçakla gönderilmesi sorunu çözüldü

Kaçak göçmenlerin charter uçakla gönderilmesi sorunu çözüldü
Kaçak göçmenlerin charter uçakla gönderilmesi sorunu çözüldü Tuncay Aytaş
Bu içerik 265 kez okundu.

Doğu Anadolu'da yakalanan Afganistanlı kaçak göçmenler, charter uçakla sınır dışı işlemine sıcak bakmayan Afganistan ile yaşanan sorunun çözülmesiyle, hafta sonu ülkelerine gönderilecek. Ülkelerindeki terör ve işsizlik başka olmak üzere çeşitli nedenlerle İran üzerinden umut olarak gördükleri Türkiye'ye yasa dışı girip Erzurum başta olmak üzere bölge illerinde yakalanan kaçak göçmenlerin geri gönderme işlemleri hızlandırıldı. Bu çerçevede Türk ve Afganistanlı makamlar arasında yapılan görüşmeler sonucu, Afganistan'dan yurda giren kaçak göçmenlerin charter uçak ile ülkelerine gönderilmesi kararlaştırıldı.
 Karar üzerine Erzurum başta olmak üzere Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan ve Erzincan'da son 3 ayda yakalanan ve Erzurum'un Aşkale ilçesindeki geri gönderme merkezinde işlemleri tamamlanan çok sayıda Afganistanlı kaçak göçmen charter uçakla Kabil'e götürülüp sınır dışı edilecek. Kaçak göçmenlerin ilk bölümünü oluşturan 700'ü, 7 Nisan Cumartesi günü charter uçakla ülkelerine götürülecek.
Erzurum Göç İdaresi Müdürü Haşim Özcan, açıklamasında, kaçak göçmenlerin ülkelerine gönderilmesinde uzun zamandır Afganistan ile sorun yaşandığını belirtti.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda