Advert
Advert

“Eski Türk Tarihi” Konferansına yoğun ilgi

“Eski Türk Tarihi” Konferansına yoğun ilgi
“Eski Türk Tarihi” Konferansına yoğun ilgi Niğde Haber Admin
Bu içerik 310 kez okundu.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde düzenlenen “Eski Türk Tarihi” konulu konferans programı, yoğun ilgi gördü.Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezi Salon 1923’te düzenlenen ve Rektör Vekili Prof. Dr. İlyas Gökhan, Altunhisar Kaymakamı Ercan Kayabaşı, Fakülte Dekanları, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldığı programa, Yeditepe Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Taşağıl konuşmacı olarak katıldı.
Konuşmasında, Türk tarihi hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, Türk tarihini analitik olarak anlamak için Türk göçlerini iyi anlamak gerektiğini söyledi.
Prof. Dr. Taşağıl, “Türk tarihinin yaşandığı yerler dediğimiz zaman kesin, belirli bir yer akla gelmiyor. Bin beş yüz yıl öncesine ait bir belge ile Tuna nehrinden Karadeniz’e kadar olan kısımdaki bütün Türk Boylarının nerede yaşadığını görebiliyoruz. Bu yüzden olaya farklı bakmamız gerekiyor. Sadece bir mekândan söz edemeyiz. Buna bakarak da Türk adının kaybolmadan günümüze nasıl ulaştığını iyi incelememiz gerekir. Bakınız kaç tane Hanedan değişti. Devletler yıkıldı. Onca şeye rağmen Türkler toplum olarak günümüze kadar yaşadı” diye konuştu.
Büyük beğeni toplayan program sonunda; Prof. Dr. Ahmet Taşağıl’a, Rektör Vekili Prof. Dr. İlyas Gökhan tarafından teşekkür belgesi, Altunhisar Kaymakamı Ercan Kayabaşı tarafından da Üniversite anı tabağı takdim edildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
İYİ Parti’de  istifa
İYİ Parti’de istifa