Advert

Şizofreni hastası kadınlardan ebru sergisi

Şizofreni hastası kadınlardan ebru sergisi
Şizofreni hastası kadınlardan ebru sergisi Tuncay Aytaş
Bu içerik 672 kez okundu.

Niğde'de ebru kursuna katılan 60 şizofreni hastası kadın, yaklaşan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne dikkat çekmek için Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde yaptıkları 60 adet ebru çalışmalarını sergilediler.
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Kadın Araştırma Bölümü ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezi iş birliğiyle Niğde Kültür Sanat Derneğinin açtığı ebru kursuna katılan şizofreni hastası kadın, Ömer Halisdemir Kültür Merkezi'nde açtıkları sergide, ebru çalışmalarını beğeniye sundu.
Kültür ve Turizm Bakanlığının ebru sanatçısı olarak da görev yaptığını belirten Niğde Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Meral Bıyık, “Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Kadın Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Toplum ruh Sağlığı Merkezi ve Niğde Kültür sanat Derneği ortak yaptı. Niğde Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde tedavi gören 60 Şizofren kadın hasta tarafından yapıldı. 60 kadın hastamız tarafından yapılan 60 adet resim sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Yaptığımız etkinliğin amacı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde şizofreni hastalarına dikkat çekmek, bu kişilerin de toplumda olduğunu ve bir şeyler yapabildiğini göstermek. Sergide sadece şizofren kadınların çalışmaları yer alıyor. Hastalarımız kalp, karmaşık ve çiçek çalışmaları yaptı. Bunlar, hastaların ruh halini anlatıyor. Kalp ve çiçek sevgiyi, karmaşık çalışmalar da hastanın o günkü ruh halini, sıkıntısını ve üzüntüsünü anlatıyor." ifadelerini kullandı.
Amaçlarının şizofreni hastalarının topluma katılmasını ve toplum tarafından bilinmesine sağlamak olduğunu dile getiren Bıyık, "Amacımız onlara fırsat verildiğinde şizofreni hastalarının neler yapabileceğini göstermek." dedi
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesindeki Serginin açılışına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlyas Gökhan, Psikiyatri Dr. Aydın Kurt ve davetliler katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda