Advert

Çiftçilere Buzağı ölümlerinin azaltılması eğitimi verildi

Çiftçilere Buzağı ölümlerinin azaltılması eğitimi verildi
Çiftçilere Buzağı ölümlerinin azaltılması eğitimi verildi Tuncay Aytaş
Bu içerik 453 kez okundu.

Niğde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ‘Buzağı Ölümlerinin Azaltılması Yılı’ parolasıyla, merkeze bağlı Edikli Kasabası’nda yetiştiricilere eğitim verildi. Niğde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Asım Baş, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen seminerde ‘Buzağı Ölümlerinin Azaltılması, Buzağıların Bakım-Beslenmesi ve İneklerde pospartum dönemde bakım ve beslenmesinde dikkat edilecek konular’ hakkında yetiştiricilere yönelik bilgilendirme yapıldığını söyledi.
Eğitim çalışmasında Bakanlığın, 2018 yılını ‘Buzağı Ölümlerinin Azaltılması Yılı’ ilan ettiğini ve çalışmalara bu yönde önem verilmesi gerektiğini hatırlatan Müdür Baş, üreticilere buzağıların doğumundan sonra ilk 2-3 saat içerisinde kolostrumun (ağız sütünün) verilmesinin önemi ve faydaları hakkında bilgiler verdi. Baş ayrıca, yetiştiricilere buzağılarda ölüme neden olan ishal vakalarından korunma ve tedavi seçenekleri hakkında bilgilendirici açıklamalarda bulundu.
Buzağıların doğumdan sonraki ilk 14 gün boyunca gün içinde 3 defa kontrol edilmesi ve gözlemlenmesinin önemi vurgulanarak, ishal vakalarında yetiştiricini neler yapması gerektiği hususlarında bilgilendirmelerde bulunan Baş, gebe hayvanların doğum öncesi Kolibasilloz, Rota ve Corona virüs enfeksiyonlarına karşı aşılanmasının önemini de katılımcı kadın yetiştiricilere detaylı şekilde aktardı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda