Advert

Niğde’de 1976 kişi organ bağışında bulundu

Niğde’de 1976 kişi organ bağışında bulundu
Niğde’de 1976 kişi organ bağışında bulundu Tuncay Aytaş
Bu içerik 522 kez okundu.

Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Ertan Değirmencioğlu, Niğde’de 2016 yılında 1619 kişi organ bağışında bulunurken 2017 yılında ise 1976 kişinin organ bağışında bulunduğunu belirterek: “Organ nakli son dönem organ yetmezliklerinde kullanılan en iyi tedavi yöntemidir; hastaların yaşam süresini uzatır, yaşam kalitelerini yükseltir.
Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Ertan Değirmencioğlu Niğde’de 2016 yılında 1619 kişi organ  bağışında  bulunurken 2017 yılında  ise 1976 kişinin  organ bağışında bulunduğunu belirterek: “Organ nakli son dönem organ yetmezliklerinde kullanılan en iyi tedavi yöntemidir; hastaların yaşam süresini uzatır, yaşam kalitelerini yükseltir. 
Değirmencioğlu, Organ bağışlarının İl Sağlık Müdürlüklerine, Hastanelere, Toplum Sağlığı Merkezlerine, Aile Sağlığı Merkezlerine, Organ Nakli Yapan Merkezlere, Özel Hastanelere, organ bağış bildirimi yapılabilir. Organ bağışında bulunmak için; organ bağış kartını iki tanık huzurunda doldurup imzalamak yeterlidir. Organ bağışı yapanların, bu durumdan ailelerini de haberdar etmeleri daha sonra çıkabilecek problemleri önlemek açısından yararlı olacaktır. Organ bağışında bulunan kişilerin organ bağış kartını daima yanında taşıması organ bağışı işleminin karışıklık ve gecikme olmaksızın yerine getirilmesini sağlayacaktır. Kişi organ bağışından vazgeçtiği anda organ bağış kartını taşımaktan vazgeçmeli ve bu kararını ailesine bildirmelidir”
Organ alacak hastaların öncelikle kan grubu ve doku grubu uyumuna, yaş, boy, kilo gibi kriterlere, ayrıca tıbbi aciliyet durumuna göre belirlendiğini  “Cinsiyet, ırk, din, zengin-fakir ayrımı yapılmaz” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda