Advert

Mantar yetiştiriciliği kursu

Mantar yetiştiriciliği kursu
Mantar yetiştiriciliği kursu Tuncay Aytaş
Bu içerik 586 kez okundu.

Niğde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından merkez 65 çiftçiye mantar yetiştiriciliği kursu verildi. Bitkisel Üretim Şube Müdürü Ali Solak, Bitkisel Üretim Şubesi'nde görevli ziraat yüksek mühendisi Bayram Akkuş tarafında verilen eğitime 65 kursiyer katılıyor. Toplam 192 saat pratik ve teorik eğitim verilecek kurs ile bölgede mantar yetiştiriciliğinin geliştirilmesi hedefleniyor. 
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Niğde'de ilk defa 2013 yılında Karatlı kasabasında istiridye mantarı yetiştiriciliği kursu açıldığı, şu anda 5 işletmede üretim yapıldığı bu üretimin ilimizde artırmak amacıyla kursların açıldığı belirtildi. 
Açıklamada şu bilgiler verildi: "İstiridye mantarı, kuru maddesinin fazla olması sebebiyle kültür mantarına göre daha besleyici ve lezzetlidir. Bu yönleriyle tercih edilmektedir. Niğde'de tüketimi az olsa da büyük kentlerde aranılan bir mantar türüdür. Niğde'de üretimin artması ile halkın ilgisinin artması beklenmektedir. Özellikle yaz aylarında boş kalan patates depoları mantar üretimi için uygundur. Niğde Merkez de 40 kişiye, Gümüşler beldesinde 25 kişiye Mantar Yetiştiriciliği kursu iki ayrı kurs halinde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Halk Eğitim Müdürlüğünce verilmektedir. Mantar Yetiştiriciliği İlimizde son yıllarda gelişmekte olup kurslara yoğun ilgi olmaktadır. Mantar Yetiştiriciliği kursu Şube Müdürü Ali Solak ve Ziraat Yüksek Mühendisi Bayram Akkuş tarafından verilmekte olup eğitim pratik bilgilerin yanında uygulamalı eğitim de verilmektedir. İl Özel idare kaynaklı projelerle birlikte Açılan Mantar Yetiştiriciliği kurslarıyla Niğde ilinde Mantar sektörü önümüzdeki yıllarda daha da gelişecektir " açıklamalarına yer verildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda