Advert

Gürer, “Patates depoda çürümek üzere, teşvik ne zaman?”

Gürer, “Patates depoda çürümek üzere, teşvik ne zaman?”
Gürer, “Patates depoda çürümek üzere, teşvik ne zaman?”
Bu içerik 429 kez okundu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu’nda hükümetten ihracat desteği bekleyen patates üreticilerinin taleplerini gündeme getirdi. Başbakan Yıldırım’ın Niğde’de verdiği teşvik sözünün bir an önce yerine getirilmesini isteyen Ömer Fethi Gürer, “Destek olmazsa, çiftçi gelecek yıl ekim yapamayacak” dedi. 
NİSANA KADAR SATILMAZSA, PATATESLER DEPODA ÇÜRÜR
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde Ziraat Odası Başkanlığına ve köylere yaptığı ziyaretlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Üretici ve çiftçinin perişan durumda olduğunu söyleyen Ömer Fethi Gürer, “Niğde ve Nevşehir illeri patates üretiminde ülkemizin merkezidir. Yalnız 2017 yılında Niğde'de 237.851 dekar ekim alanında 892.297 ton üretim gerçekleşmiştir. Eylül-ekim ayında hasadı yapılan patatesin büyük bölümü depodadır, nisan sonuna kadar bu ürün satılmazsa ürün çürüyecektir. Tüccar hâlen bölgede alım yapmamaktadır” dedi.
BAŞBAKAN SÖZ VERMİŞTİ 
Başbakan Binali Yıldırım’ın geçen ay geldiği Niğde’de, patatese geçen yılların iki katı oranında destek verileceği yönünde açıklamalarda bulunduğunu hatırlatan Ömer Fethi Gürer, “Aradan bir ay geçmesine rağmen patates ihracat teşviki hâlen açıklanmamıştır. Hükûmet bir an önce dış satım -ihracat- desteğini açıklamalıdır. Yoksa da depoda ürün çürüyecektir, çiftçinin perişanlığı artacaktır. Hükûmet dış satım konusunda destek sağlamazsa önümüzdeki yıl çiftçiler ekim yapamaz duruma gelecektir. Bu yönde Hükûmetin bir an önce kararını açıklamasını talep ediyorum” şeklinde konuştu. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda