Advert

En büyük kervansaray Ulukışla’da

En büyük kervansaray Ulukışla’da
En büyük kervansaray Ulukışla’da
Bu içerik 1107 kez okundu.

Niğde İl Kültür ve Turizm Müdürü Basri Akdemir, Niğde’nin Ulukışla ilçesinde bulunan Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı’nın, ülkemizde bulunan kervansaraylar içerisinde en büyük kervansaray olduğunu söyledi. 
Akdemir; “Niğde’nin Ulukışla ilçesinde bulunan Öküz Mehmet Paşa Külliyesi, cami, çarşı, hamam ve handan meydana gelmektedir. Yapı topluluğunu, Sultan I.Ahmet ve Genç Osman’ın hükümdarlığı sırasında Sadrazam olan Öküz Mehmet Paşa haç ve sefer yolu üzerinde bulunan Ulukışla’da yaptırmıştır. Yapımının 1610-1622 yılları arasında tamamlandığı bilinen kervansaray, doğuya yönelik seferler sırasında askerin barındırılması amacına yönelik olarak kurulmuş bir kervansaraydır” dedi. 
Niğde İl Kültür Turizm Müdürü Akdemir; “Ülkemizde bulunan kervansarayların en büyüğünün Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı olduğunu belirterek; “ Bu kervansaray 1615 yılında Sadrazam Mehmet Paşa tarafından Ulukışla ilçesine yapılmıştır. Birçok insan burada konaklamıştır. Bu külliyenin birçok bölümleri vardır. Güney ahırında hayvanların bağlandığı yerler vardır. Bunun yanında insanların konakladığı yerler vardır. Bu kervansaray bir Türk Şairi Faruk Nafiz Çamlıbel’i burada konuk etmiştir. Kervansarayın duvarlarındaki yansımaları Faruk Nafiz Çamlıbel’in ‘Han Duvarları’ şiirinde görmek mümkündür. Bu kervansarayın güney ahırı, kuzey ahırı, avlusu, arastası, arasta içerisinde yirmi üç dükkânı, hamamı, camiisi bulunmakta ve çok büyük bir küllüyedir. Burada konaklayan insanların ihtiyaçlarını gidermek üzere inşa edilmiş bir kervansaraydır” diye konuştu. 
Niğde İl Kültür ve Turizm Müdürü Basri Akdemir; “Kervansaray, 1977 yılında büyük bir restorasyon görmüş ve 2007 yılında restorasyonu tamamlanarak turizmin hizmetine açılmıştır. Bugün yerli ve yabancı ziyaretçilerini büyüleyen bir kervansaray olarak günümüze ulaşmıştır. İnsanlar burada rahat bir şekilde konaklamışlar uyumuşlar, hancı bunları karşılamış, binlerce insanı konak etmiş” diye konuştu.  (Haber: Ali Erşan Öztürk)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda