Advert

Çamardı Bademdere Suyla Buluşacak

Çamardı Bademdere Suyla Buluşacak
Çamardı Bademdere Suyla Buluşacak
Bu içerik 483 kez okundu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün Niğde’de yapımına devam ettiği Çamardı Bademdere Göleti ve Sulaması ile 1.720 dekar zirai arazi suyla buluşacak. Çalışmaların hız kesmeden sürdüğü projede yüzde 55 fiziki gerçekleşmeye ulaşıldı.Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Niğde’ye yaptığı su yatırımlarıyla mümbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Niğde’ye son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki zirai faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.
Proje ile 1.720 Dekar Zirai Arazi Suya Kavuşacak
Niğde Bademdere Kasabası, Bulanık Deresi üzerinde inşa edilen Çamardı Bademdere Göleti ve Sulaması ile 1.720 dekar zirai arazi modern sulama sistemine kavuşacak. Toplam yatırım bedeli 8 milyon 500 bin TL olan projenin 2018 yıl sonunda tamamlanması hedefleniyor.
Milli Ekonomiye 1 Milyon Lira Katkı Çamardı Bademdere Göleti ve Sulaması tamamlandığında arazilerin sulamaya açılması ile sulama alanında dekar başına 581 lira ilave gelir artışı sağlanacak. Dolayısıyla ülke ekonomisine de 1 milyon lira katkı verilecek.
19.220 Dekar Arazi Suyla Buluştu Son 15 yılda Niğde’de 9 baraj ve 3 gölet inşa eden DSİ, bu yatırımlarla 19.220 dekar araziyi sulamaya açtı. Sulamaya açılan arazilerden ise bölge çiftçisi yıllık 7 milyon 800 bin TL zirai gelir artışı sağladı. Ayrıca bu dönemde Niğde’de 26 adet derenin ıslahı tamamlandı.
Niğde’ye Yapılan Yatırımlar Sürecek.Niğde’nin her şeyin en iyisine layık olduğunu vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bakanlık olarak Niğde’ye yapacağımız yatırımlar sürecek. Bu projemizi de en kısa sürede tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Niğde’nin bereketli toprakları suyla buluşacak ve oradaki çiftçilerimizin refah düzeyi artacak” değerlendirmesinde bulundu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda