Advert

Gürer, Ege Adaları İçin Meclis Araştırması İstedi

Gürer, Ege Adaları İçin Meclis Araştırması İstedi
Gürer, Ege Adaları İçin Meclis Araştırması İstedi
Bu içerik 522 kez okundu.

Ege Adalarında Yunanistan tarafından sahiplenilme girişimleri  Dış işleri Bakanlığın Bütçe görüşmelerinde de sert tartışmalara neden oldu. Konuyla ilgili  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in TBMM'ye verdiği Meclis araştırması ise sırasını bekliyor. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ege Denizi’nde Türkiye’ye ait olan ancak Yunanistan’ın sahiplenmek istediği adaların durumunu TBMM gündemine  Meclis araştırması ile taşıdığı ortaya çıktı. Gürer, Meclis Araştırma Önergesinde Yunan işgali ile karşı karşıya olduğu ifade edilen adaların durumunun detayı bir şekilde incelenmesini istedi.
YUNANİSTAN, TÜRK ADALARINI SAHİPLENİYOR
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili ve Kamu İktisadi Teşekkülleri (KİT) Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer, son zamanların en önemli tartışma konularından biri olan Ege Denizi’ndeki adaların durumunun detaylı bir şeklinde incelenmesi için Meclis Araştırma Önergesi verdi. Ege Denizinde yer alan ve Türkiye’ye ait olan adaların durumu ile ilgili kamuoyuna yansıyan bilgilerde bu adaları Yunanistan’ın sahiplenir bir yaklaşım içinde olduğunun görüldüğüne vurgu yapan Ömer Fethi Gürer, “Yapılan açıklamalar ile kamuoyuna yansıyan haberler arasında örtüşmeyen durumlar vardır. Konun meclisimiz tarafından araştırılması ve sorunun çok boyutlu ele alınması ihtiyaçtır” dedi.
AKP DIŞ POLİKİTASI YETERSİZ
Ülkemizde son yıllarda uygulanan değişken dış politikaların başarısız bir diplomatik süreç yaşanmasına neden olduğunu anlatan Ömer Fethi Gürer, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Barış Dünyada Barış” yaklaşımından uzaklaşıldığını bu durumun da sorunları beraberinde getirdiğini ifade etti.
KIRMIZI ÇİZGİLERE NE OLDU?
AKP hükümetinin Başarısız dış politika uygulamalarının yansımasının her alanda görüldüğüne işaret eden Ömer Fethi Gürer, “ Kırmızıçizgi olarak tanımlanan ve açıklamalarda kesinlikle geri adım atılmayacağı ifade edilen konularda daha sonra düşünce değişiklikleri olağanlaşmıştır. Ülkemiz ile Yunanistan arasında Ege Denizinde Türk toprakları sayılan adalarla ilgili son yıllarda gündeme gelen olumsuzlukları herkes bilmektedir. Bu adalardan Yunanistan’ın hak iddia ederek nerede ise işgal noktasında davranışlar sergilediği kamuoyuna yansımaktadır” dedi.
Gazeteci Saygı Öztürk’ün 10 Mayıs tarihli Sözcü Gazetesi’ndeki köşe yazısında, Türkiye’ye ait adaların Yunan askerleri tarafından işgal edildiği, Yunan Cumhurbaşkanı, genelkurmay başkanı, kuvvet komutanları ve papazların askerleri ziyaret ettiği, milislerin eğitildiği, adaların silahlandırıldığı yönünde değerlendirmeler bulunulduğuna dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, “Uluslararası dokümanlar da ada olarak kabul edilen, ABD ve İngiliz haritalarında ada olarak yer alan bu 18 adanın durumu yerinde tespit ve inceleme ile değerlendirmeye muhtaçtır. Ege’de Türk adalarında ne olmaktadır? Oldubitti ile adalar Yunanlıların işgali ile karşı karşıya mıdır? Ada olarak kayıtlı yerleri adacık diye tanımlayarak önemsiz kılan beyanlara yönelmek yerine burada olan bitenin anlaşılması ve meclis tarafından durumun yerinde araştırılması gereklidir ”dedi. (HABER MERKEZİ)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda