Advert

Niğde’nin kültürel ve tarihi yerleri restore ediliyor

Niğde’nin kültürel ve tarihi yerleri restore ediliyor
Niğde’nin kültürel ve tarihi yerleri restore ediliyor
Bu içerik 502 kez okundu.

Vali Yılmaz Şimşek’in davetleri üzerine beraberindeki heyetle birlikte Niğde’ye gelen Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, ilimizdeki tarihi mekânları ve ören yerlerini inceledi.
Genel Müdür Yardımcıları, Kayseri Anıtlar Müdürü ve Nevşehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü birlikteliğinde gerçekleştirdiği ziyarette Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, Valiliğimiz ve Niğde Belediyesi başkanlığı tarafından Niğde’nin tarihi ve turistik yerleri üzerinde planlanan ve devam eden projelerin hayata geçirilmesi konusunda yapılacak çalışmaları inceledi.
Geçtiğimiz günlerde Vali Şimşek'e hayırlı olsun ziyaretinde bulunan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, aynı gün Niğde'deki kültürel varlıklarını gezip incelemelerde bulunmuştu. Bu ziyaret sonrası, Niğde Vali Şimşek'in öncülüğünde bir heyet, bu görüşmede gündeme gelen konuları projelendirip Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman'a ve ilgili Genel Müdürlere sunmuştu. Karşılıklı ziyaretlerle başlayan süreç sonrasında Genel Müdür  Yalçın Kurt'un bu inceleme gezisi, projelerin hayata geçirilmesi bağlamında önemli bir adım olarak değerlendirildi.
Niğde'nin Turizm alanında kalkınmasına yönelik projeler kapsamında, Niğde Müzesi'nde, Kale ve çevresindeki tarihi eserlerde, Kadıoğlu Sokağında, Gümüşler Manastırı'nda ve Aktaş'taki Konstantin Helena Kilisesi'nde beraberindeki heyetle birlikte bir dizi incelemelerde bulunan Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, yapılacak çalışmalarla ilgili yol haritası belirleyerek, işlemlerin başlatılması talimatını verdi.
Niğde ziyaretleri kapsamında Kahraman Şehidimiz Ömer Halisdemir’in Çukurkuyu'daki Kabrini ziyaret etmesinin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, gün boyu süren yerinde inceleme ve tespitler sonrası yapılması kararlaştırılan çalışmalar şu şekilde belirtti;
1. Kale'nin ışıklandırma sistemi komple yenilenecek ve kalede gerekli diğer onarım ve bakım işlemleri için proje hazırlanıp, proje kapsamında yapılacak çalışmalar 2018 yılı içerisinde tamamlanacak.
2. Kale'nin etrafında daha önce kamulaştırılan sivil mimari örneği evler küçük şehir müzeleri ve Geleneksel Niğde evleri formatında restore edilip hizmete sunulacak.
3. Kadıoğlu Sokağı'nda Sokak Sağlıklaştırma Çalışması yapılacak
4. Kadıoğlu Konağı belediye ile birlikte restore edilecek.
5. Gümüşler Manastırı'nda ışıklandırma ve iyileştirme çalışmaları yapılacak.
6. Aktaş'taki Konstantin Helena (Andaval) Kilisesinde düzenlemeler yapılacak ve yaz aylarında ören yeri olarak 2018 yılı yazında turizme kazandırılacak. (MUSTAFA TUNÇDEMİR)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda