Advert

Aykin; Niğde, Meselelerine Sahip Çıkmalı

Aykin; Niğde, Meselelerine Sahip Çıkmalı
Aykin; Niğde, Meselelerine Sahip Çıkmalı
Bu içerik 428 kez okundu.

Niğde Gazeteciler Cemiyeti (NGC) Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Düzgün ile Niğde Gazeteciler Cemiyeti (NGC) Yeni Seçilen Yönetim ve Denetim Kurulu Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği(NESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Aykin’i ziyaret ettiler.
Meslek kuruluşlarının, demokratik kitle örgütlerin ve STK’ ların (Sivil Toplum Kuruluşlarının), Niğde ve Ülke sorunlarına daha duyarlı davranmaları gerektiğini ifade eden Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Aykin “Niğde’de adliye, hastane, okul vs tüm planlar yaparken, otopark sorunu kenti daha geliştirecek ve dar alandan kurtaracak bir yaklaşım sergilenmeli. Ama tüm yatırımlar, çok dar alanda planlanarak kent trafiği, ticaret olumsuz etkilenecek yaklaşımlar ortaya konuluyor “dedi.
Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği 1953 Yılında Küçük Esnaf ve Dernekleri adıyla kurulmuş, bilahare yapılan kanun değişiklikleriyle " Küçük " ve " Dernek " tabirinden de vazgeçilerek asli fonksiyonuna uygun tarzda Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Adıyla yeniden organize olduğunu vurgulayan Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Aykin, “Niğde ve ilçelerinde faaliyet gösteren 28 meslek odası NESOB’a bağlı olarak çalışmaktadır. Esnaf ve sanatkarlar ve onların oluşturduğu kurumlar, 12.yüzyıla kadar uzanan " ahilik " geleneğinin günümüze ulaşan ve halen yaşayan tarihi uzantısıdır. Ahilik geleneği, kurumlaşma, sosya güvenlik, kalite, standart, müşteri haklarına saygı, mesleği icra edenlerin eğitimi vb. bir çok alanda halen geçerliliğini koruyan uygulamaların temelini oluşturmaktadır. Ahilik kültüründe yamak-.çırak-kalfa ve usta ilişkisi içinde meslek öğrenme, " ikili eğitim " veya " dual sistem " denilen çıraklık eğitimi modelinin günümüzde yaşayan en güzel örneğidir. Bunun yanı sıra toplumun ekonomik ve sosyal oluşumlarını düzenleyen bir meslek örgütüdür. 28 Mesleki Odası ile Niğde İlinin genelinde yaygın bir örgütlenmeye sahip olup tüm yöneticileri odalarımıza kayıtlı üyeler tarafından demokratik usullerle yapılan seçimlerle iş başına gelen kamu kurumu niteliğinde bir meslek örgütüdür.” şeklinde konuştu.
NESOB’un 5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu'nda belirtilenleri gerçekleştirmeyi amaçladığını belirten Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Aykin, “Meslek Odaları arasında birliği temin ederek , gelişmeyi ve ilerlemeyi sağlamak, genel olarak esnaf ve sanatkarların çalışmalarının meslek icabı , yerel ve ulusal yararına uygun bir şekilde yürütülmesini düzenlemek, bu hususta , her türlü tedbir ve girişimlerde bulunmak, Esnaf ve Sanatkarları yurt içi ve uluslararası düzeyde temsil etmek, sorunların çözümü için yerel ve ulusal kurum ve kuruluşlar nezdinde girişimde bulunmak,Ulusal ekonomideki gelişmelere paralel olarak gerekeli gerekli mesleki tedbirleri almak, mesleki eğitimlerini geliştirmek , ekonomik , sosyal ve kültürel yönden gelişimlerini sağlamak amacıyla tesisler , şirketler , kurum ve kuruluşlar kurmak, tüketici ile üretici arasında oluşabilecek sorunları çözmek, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca verilecek görevleri yapmakla , yükümlü olmak bu hedeflerimiz arasındadır. NESOB olarak bunların yanı sıra İlimizin sosyo-ekonomik gelişimine katkı sağlamak ve İlimizdeki iş gücü kalitesini artırmak için periyodik olarak kurslar düzenlenmekte,Yapılan projeler sonucunda Kalifiye elemanlar yetiştirilerek İşletmelerimizin hizmetine sunulmaktadır.” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda