Advert

Niğde'de 88 çiftçiye İyi Tarım Uygulamaları sertifikası verildi

Niğde'de 88 çiftçiye İyi Tarım Uygulamaları sertifikası verildi
Niğde'de 88 çiftçiye İyi Tarım Uygulamaları sertifikası verildi
Bu içerik 647 kez okundu.

Niğde’de İyi Tarım Uygulaması kursuna katılan 88 kursiyere düzenlenen törenle sertifikaları verildi. Grant Otelde düzenlenen törende Niğde Vali Yardımcısı Cemil Kılınç İyi tarım uygulamalarıyla çiftçinin ürününün daha değerli olacağını söyledi. Kılınç: “İyi tarım uygulamalarında çiftçilerimizin çok avantajları var. Artık bilgi ve teknoloji çağındayız. İnsanlar ne yediklerine ne içtiklerine çok dikkat ediyorlar analiz ediyorlar. Bir sürü insan televizyonlarda konuşuyor. Şunu yemeyin bunu yemeyin şu şekilde zararlı gibi söylemler yer alıyor. Dolayısıyla hem ekonomik gerekçeleriyle, sağlık gerekçeleriyle, biz ürettiğimiz ürünü de üretim projesini de dikkatli dizayn etmemiz gerekiyor. Hem çevreye zarar vermemekten, hem de sağlıklı gıdalar üreterek, bu amaca hizmet etmemiz gerekiyor. Ürettiğimiz ürünler bu şekilde kıymetini de bulacak daha değerli satılacaktır” dedi. 
Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, İyi tarım uygulamaları projesi kapsamında ürün üretimini sağlayan 88 çiftçinin sertifika almaya hak kazandığını söyledi.
Kenar konuşmasında : “Çevre, insan ve hayvan sağlığına vermeden tarımsal bir üretimin yaygınlaştırması , tarımda izlenebilirlik ve sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda iç ve dış piyasada ürünlerimizin güvenilir gıda altında üretim ve pazarlamasının yapılması açısından iyi tarım uygulamaları büyük önem taşımaktadır.
Bio çeşitlilik göz önünde bulundurulduğunda çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden üretim yapmak , ancak ve ancak iyi tarım uygulama kriterlerini yerine getirmekle mümkündür. Üretimde iyi tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması artarak devam edecektir. İlimiz de tarım üretiminde en önemli yere sahip olan ürünler ; “patates, fasulye, lahana, kabak ve meyvecilik ” iyi tarım uygulamaları kapsamındaki projemize dahil edildi.
İyi tarım uygulamaları projesi kapsamında ürün üretimini sağlayan 88 çiftçimiz sertifika almaya hak kazanmıştır. İyi tarım projesindeki amacımız; az girdi ile maksimum verim ve kaliteli ürünler elde edip değerinde satabilmekti. Bu kapsamda iki ziraat mühendisimiz ve genel sekreterimiz, sürekli çiftçilerimizle istişare ederek iyi tarım uygulamasındaki amacımıza ulaşmamızı sağlamışlardır” dedi.
Konuşmaların ardından kursiyerlere sertifikaları verildi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda