Advert

Niğde’de engelliler günü kutlandı

Niğde’de engelliler günü kutlandı
Niğde’de engelliler günü kutlandı
Bu içerik 461 kez okundu.

3 Aralık Dünya EngellileR günü nedeniyle Niğde'de bir dizi etkinlik düzenlendi. Türkiye Sakatlar Derneği Niğde şubesinde düzenlenen etkinliğe Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan, AK Parti İl Başkanı Mahmut Peşin, dernek üyeleri ve çeşitli sivil toplum örgütü üyeleri katıldı.
Dernek üyelerinin düzenlediği müzik programı sonrası pasta kesildi.
Program da konuşan Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, "Devletimiz, sosyal devlet ilkesinden hareketle, son yıllarda toplumsal yaşamda etkinlik alanlarını genişletmek ve daha iyi yaşam koşulları sağlamak amacıyla, engelli bireylerin ve ailelerinin ekonomik ve sosyal durumlarını iyileştirmeye yönelik çok önemli düzenleme ve uygulamaları hayata geçirmiş, engelli vatandaşlarımızın günlük hayata entegre olabilmeleri için bir çok yasal düzenlemeler yaparak kamu kurum ve kuruluşlarında istihdamları sağlanmış sağlamaya da devam etmektedir"dedi.
Günün anlam ve önemi ile ilgili konuşma yapan Sakatlar Derneği Başkanı Songül Çalışkan ise, "Bizler yoksulluk işsizlik gibi ağır sorunların yanında sayısız engele rağmen aşkla ve şekle hayata sarılan engelli ve engelli aileleriz TÜİK verilerine göre nüfusun yüzde 12'si engellidir bu demektir ki ülkemizde 10 milyon civarında engelli vardır. Ancak bunların birçoğu sokağa çıkamadığı için aktif yaşama katılamıyorlar. Özellikle kasabalardaki engellilerin aktif yaşama gelişmelerinin önündeki engeller çok fazla. Buradan aramıza katılamayan köy, belde ve ilçelerimizdeki engellilerimiz ve ailelerine de sevgi ve saygılarımızı gönderiyoruz"dedi.
Çalışkan, Ülkelerin uygarlık düzeylerininin en önemli göstergesi yaşlılara engellilere çocuk ve kadınlara verdiği değerle doğru orantılı olduğunu ve bu anlayıştan hareketle bu günün anlamına uygun olarak en önemli beklentilerinin bu dezavantajlı gruplardan olan engellilere karşı farkındalığını oluşması ve bilinç düzeyinin daha da gelişmesi gerektiğini vurguladı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda