Advert

Havayı kirleten egzoza 2 Bin 117 lira ceza

Havayı kirleten egzoza 2 Bin 117 lira ceza
Havayı kirleten egzoza 2 Bin 117 lira ceza
Bu içerik 445 kez okundu.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Niğde’de 24 saat Egzoz Emisyon Denetimleri yapıyor. Standartlara uygun olmayan araç sürücülerine ise 2 Bin117Lira para cezası uygulanıyor. Niğde Çevre ve şehircilik İl Müdürü Hamdi Görkem Gençtürk; “Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü araç egzozlarından çıkan zararlı gaz Emisyon Ölçüm Denetimlerini tüm hızıyla devam ettiriyor. Egzoz gazı emisyon denetimleri, Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü İle Benzin Ve Motorin Kalitesi Yönetmeliği kapsamında yapılmaktadır. Burada amaç, trafikte seyreden motorlu kara taşıtlardan kaynaklanan egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliğinin etkilerinden canlıları ve çevreyi korumak, egzoz gazı kirleticilerinin azaltılmasını sağlamak, ölçümler yaparak kontrol etmektir. Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü İle Benzin Ve Motorin Kalitesi Yönetmeliğine göre Araçlarda ölçüm periyodu, Hususi ve resmi otomobillerde ilk 3 yaş sonunda ve takip eden her 2 yılda bir, diğer Motorlu araçlarda 1. Yaş sonunda ve takip eden her yıl olarak belirlenmiştir” dedi. 
Standartlara uygun olmayan araç sürücülerine ise 2 Bin117Lira para cezası uygulandığını ifade eden Gençtürk; “Sınır değerlere aykırı emisyona sebep olduğunun tespiti halinde; 2 bin 117TL, Egzoz gazı emisyon ölçüm pulunun ibraz edilememesi durumunda; Bin 54 TL ceza uygulanıyor. 2017 yılı Egzoz Gazı Emisyon ölçümü 2017 yılı için KDV dahil 50 TL'dir. İlk defa "Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü" yapılacak araçların sahipleri "Motorlu Araç Egzoz Gazı Emisyon Ruhsat"ı almalıdırlar. "Motorlu Araç Egzoz Gazı Emisyon Ruhsat"ı belge fiyatı: 8 TL'dir. Egzoz Gazı Emisyon ölçümleri, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerince düzenlenmiş egzoz gazı emisyon ölçüm yetki belgesine sahip yetkilendirilmiş istasyonlarda yapılmakta olduğunu ifade etti. 
Niğde’de 2016 yılında 8 araç sürücüsüne 2017 yılında da 10 araç sürücüsüne 18 Bin 668  TL ceza uygulandığını ifade eden Gençtürk, “Niğde’de Müdürlüğümüzce yetkilendirilmiş olan Bor İlçesinde 1 adet, Niğde Merkezde 1 seyyar 8 sabit istasyon olmak üzere toplam 10 adet istasyon bulunmaktadır. 2016 yılında kolluk kuvvetlerince yapılan denetimlerde egzoz emisyon ölçümünü yaptırmadığı tespit edilen 8 araç sahibine İl Müdürlüğümüz tarafından toplam 8 Bin 128 TL idari para cezası uygulanmıştır. 2017 yılında kolluk kuvvetlerince yapılan denetimlerde egzoz emisyon ölçümünü yaptırmadığı tespit edilen 10 araç sahibine İl Müdürlüğümüz tarafından toplam 10.540 TL idari para cezası uygulanmıştır. Vatandaşlarımızın yapılacak denetimlerde mağdur olmamaları için egzoz emisyon ölçümlerini zamanında yaptırmaları önem arz etmektedir.   Ayrıca egzoz emisyon ölçümünü zamanında yaptırmak, araçların egzoz sistemlerinin sürekli sağlıklı çalışmasını sağlamak hava kirliliği ile mücadelede üzerimize düşen en önemli vatandaşlık görevlerimizden biridir” diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda