Advert

Gürer: “Kuraklık nedeni ile borçlar ertelensin”

Gürer: “Kuraklık nedeni ile borçlar ertelensin”
Gürer: “Kuraklık nedeni ile borçlar ertelensin”
Bu içerik 545 kez okundu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarımda yaşanan sorunlara kuraklığında eklendiğini, 2001 yılından buyana en kurak dönemin yaşandığını belirterek, çiftçilerin tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarının yapılandırılmasını ve beş hasat döneminde ödeme yapılacak düzenlemeye gidilmesini istediklerini belirtti. Çiftçilerle görüşüp konuyu meclise taşıyan Gürer yazılı soru önergesi ile Başbakan Binali Yıldırım'dan soruna çözüm getirilmesini istedi.
Ömer Fethi Gürer  önergesinde Aksaray, Nevşehir, Niğde ve ilçelerinde  bu yıl kuraklık nedeniyle  çiftçiler mağdurdur. Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları kuraklık nedeniyle ödeyemez  duruma gelen çiftçi  borçlarını 5 eşit  harmana bölerek ödemek istemektedir. İcra takibinde olan çiftçiler  5 yıla uygulanan faize bile razı olmaktadır. İcra takibi başlatılmadan  ödeme kolaylığı sağlanması  ve çiftçilere kuraklık desteği verilmesi düşünülmekte midir? dedi.
2018 YILI ÇİFTÇİ İÇİN ZOR YIL
CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer 2018 yılının çiftçi için çok zor olacağını belirterek: ” Mazota gelen zamlar ,yeraltından enerji ile çıkarılan suyun enerji maliyeti, ithal gübre, ilaç ve tohum fiyat artışları çiftçiyi kara kara düşündürüyor. Mevcut durumda kuraklık riski yüksek, yeraltı suları giderek çekiliyor. Sulu tarımda sorunlar artıyor. Kuru tarımda verim düşüyor maliyet yükseliyor. Yağış oranında ciddi bir düşme var. Kuyu su seviyelerinde ciddi düşmeler var .Yeraltı sularındaki çekilme kaygı verici, yer üstü su kaynaklarımız yeterince değerlendirilmiyor. Tarımda zor bir yıla giriyoruz. Üretici çok zor koşullarda üretim yapıyor , ürettiğini maliyetine dahi satamıyor. Aracıların kazandığı bir dönemdeyiz. Tüketici de pahalı ürün almak zorunda kalıyor. Hükümet 2018 de yaşanacak kuraklık ve mevsimsel sorunlar içinde bugünden önlem almalıdır. Çiftçi borçları nedeni ile icralıktır, o kadar çok çiftçi borçlu ki sayıları devlet sırrı diye açıklanmıyor. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yazılı sorumuza verdiği yanıtta görülmüştür. İcralık çiftçi sayısına ilişkin sorumuza devlet sırrı diyen yanıt verilmemiştir. Bu tablo durumun düşündüğümüzden daha vahim olduğunu ortaya koymaktadır. Hükümetin yanlış politikaları değiştirme, mağdur olan ve olacak çiftçileri de artık görüp önlem alması ve gereken desteği vermesi gerekiyor” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda