Advert

Bilinçsiz Antibiyotik Kullanma, Geleceğini Karartma

Bilinçsiz Antibiyotik Kullanma, Geleceğini Karartma
Bilinçsiz Antibiyotik Kullanma, Geleceğini Karartma
Bu içerik 536 kez okundu.

İl Sağlık Müdürü Dr. Ertan Değirmencioğlu, Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü dolasıyla bir açıklama yaptı.
Değirmencioğlu, ''Akılcı antibiyotik kullanımı ve halk sağlığını tehdit eden antibiyotik direnci hakkında her yıl 18 Kasım tarihi Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü olarak ilan edilmiştir ve çeşitli etkinliklerle toplumda farkındalık oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bilindiği üzere Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan ve insan sağlığı açısından çok büyük öneme sahip ilaçlardır. Bu kimyasal maddeler, bakterilerin çoğalmasını önlemekte veya bakterileri öldürmektedir''dedi.
Antibiyotiklerin yanlış nedenlerle veya doğru olmayan biçimde kullanılması, bakterilerin sonraki tedavilere karşı direnç göstermesine neden olabilir. Antibakteriyel direnç, bu bakterilerin neden olduğu enfeksiyonu tedavi etmek veya önlemek amacıyla antibakteriyel ajanın etkisinin azalmasına veya yok olmasına neden olur. Bakteriler için antibiyotik direnci, bakterilerin herhangi bir antibiyotiğin varlığına rağmen üreyebilmesi ve enfeksiyon yapabilmesidir. Bunun sonucunda ise, daha sonra antibiyotiğe ihtiyaç duyulduğunda işe yaramazlar. Bu yalnızca antibiyotiği uygun olmayan biçimde kullanan kişi açısından değil, sonradan dirençli bakteriye yakalanma riski olan herkes için tehlike oluşturmaktadır diye konuştu. Dünyada yanlış ve gereksiz ilaç kullanımının çeşitli boyutlarda sorunlara neden olmaktadır. Değirmencioğlu, “Bu sorunlar; hastalık ve ölüm oranlarında artış olması, ilaçların yan etki riskinin artması, kaynakların yanlış tüketilmesiyle sonuçta temel ilaçlara bile ulaşılabilirliğin azalması, acil ve temel ilaçlara karşı gelişebilecek dirence dayalı olarak, tedavinin ekonomik ve sosyal maliyetinin artması olarak sayılabilir. Bundan dolayı dünyada çeşitli çözüm yolları üretilmeye, geliştirilmeye çalışılarak Dünya Sağlık Örgütü öncülüğünde “Akılcı İlaç Kullanımı (AİK)” çalışmaları başlatılmıştır. Bu çalışmalarla öncelikli olarak halkın sağlığı ve toplumun çıkarı göz önünde bulundurulmaktadır”dedi.
Unutmayalım ki Antibiyotikler!!!

Ateş düşürmez, ağrı dindirmez, virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi edemez. Yaygın ve yanlış kullanıldığında ise hızla direnç gelişen antibiyotik, esas etki beklediğimiz bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde de etkisiz hale gelir. Özellikle grip ya da nezle gibi virüslere bağlı solunum yolu enfeksiyonlarında antibiyotiklerin tedavide yeri bulunmamaktadır. Değirmencioğlu,“18 Kasım Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü” vesilesiyle, halkımızı, bilinçsiz ilaç kullanmamaları yönünde uyarıyor, antibiyotiklerin de diğer tüm ilaçlarda olduğu gibi muhakkak hekim danışmanlığında ve kontrolünde kullanılması gerektiğini önemle vurguluyoruz''dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda