Advert

Gürer: “Devletin Emeklilerden Alacağı Yok, Vereceği Var”

Gürer: “Devletin Emeklilerden Alacağı Yok, Vereceği Var”
Gürer: “Devletin Emeklilerden Alacağı Yok, Vereceği Var”
Bu içerik 471 kez okundu.

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer, Tüm Emekliler Sendikası (Emekli-Sen) yönetici ve üyeleriyle Mecliste, emeklilerin yaşadığı sorunlarla ilgili basın toplantısı düzenledi.  Gürer, emeklilerin emeklilik döneminde iyi bir yaşam hakkına sahip olması gerektiğini belirterek, “Devletin emeklilerden alacağı yok, vereceği var” dedi.
EMEKLİLERİN MECLİS ÖNÜNDEKİ BASIN AÇIKLAMASINA İZİN VERİLMEDİ
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Emekli- Sen Genel Başkanı Veli Beysülen ve sendika üyeleriyle Meclis’te basın toplantısı düzenledi.  Emeklilerin aslında Meclis önünde bir basın toplantısı düzenlemek istediğini ancak OHAL nedeniyle buna izin verilmediğini belirten Gürer, bu nedenle emeklilerin sorunlarını içeren açıklamanın sendika yöneticileri tarafından Meclis’te yapıldığını ifade etti. 
İNTİBAK YASASI 2000’DEN SONRA EMEKLİ OLANLARA DA UYGULANMALI
2000 yılından önce emekli olanların elde ettiği intibak hakkının, bu tarihten sonra emekli olanlara da tanınması için Kanun Teklifi verdiğini anımsatan Gürer, emeklilerin yaşadığı pek çok sorunu TBMM’de gündeme getirdiğini vurguladı. Gürer TBMM’de ayrıca konuşma yaparak basın toplantısında ifade ettiği konuları dile getirdi.
EMEKLİLERİN ÖRGÜTLENMELERİNİN ÖNÜNE GEÇİLİYOR
 Türkiye’de 10 milyon civarında emeklinin olduğunu ve bunların ciddi sorunlar yaşadığını anlatan Gürer, emeklilerin örgütlenmelerinin önünde de büyük engellerin bulunduğunu kaydetti. 
EMEKLİLER ARTIK BAYRAMLARDA TORUNLARINA HARÇLIK VEREMİYOR
Gürer, "Bugün artık emekli, büyük kentlerin pazar yerlerine akşam saatlerinde kimseye görünmeden gidip fiyatı düşen ürünlerden alarak geçinmek zorunda kalıyor. Bayramlarda torunlarına harçlık veremeyecek kadar mağdur bir yaşam içindedir" dedi.
EMEKLİ DEVLETTEN ALACAKLI…
Türkiye’de pek çok emeklinin, geçim sıkıntısı nedeniyle ikinci bir iş yaptığına da değinen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Devlet emeklinin sorununu çözmek yerine ikinci işte çalışan işçiden sosyal Güvenlik Destek prim alıyor. Oysa ülkemizde emeklilerden devletin alacağı değil vereceği olmalı. Yıllarca kamu kurumlarında ve özel sektörde emek veren, çalışan, hak mücadelesi içinde olan, bu ülkeye hizmet eden emeklilerin emeklilik dönemlerinde iyi bir yaşam sürme hakları vardır.2018 bütçesinde de emekli unutulmuştur. İlaçta katkı payının kaldırılması, intibak düzenlemesi ve emekliye ek zam verilmesi şarttır. Kanun teklifleri ve Meclis konuşmaları ile sorunu sürekli dile getiriyoruz. AKP hükümetleri emekliyi mağdur ediyor. Açlık sınırı altında yaşamaya mecbur ediyor. Bu kabul edilemez "şeklinde konuştu.  Emekli –Sen Genel Başkanı Veli Beysülen ise emeklilerin sorunlarını sürekli Meclis gündemine taşıyan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e emekliler adına teşekkür etti. 
BEYSÜLEN: “MAAŞLAR ERİYOR”
Enflasyon oranlarının olduğundan düşük gösterilmesi nedeniyle emeklilerin maaşlarının erimeye devam ettiğini belirten Veli Beysülen, "2018 yılı bütçesine eklenecek bir madde ile emeklilerin 2017 yılının kayıplarını karşılayacak ek zam bir an önce verilmelidir" dedi.  Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen, emeklilerin sorun ve taleplerini içeren basın açıklamasında, sorunların bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini vurguladı. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda