Advert

14 Kasım Dünya Diyabet Günü

14 Kasım Dünya Diyabet Günü
14 Kasım Dünya Diyabet Günü
Bu içerik 760 kez okundu.

Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Ertan Değirmencioğlu, Dünya Diyabet Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Dr. Değirmencioğlu açıklamasında, ''Diyabet, tüm dünyada ve ülkemizde görülme sıklığı gittikçe artan önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiş olup ülkemizde son 10 yılda iki kat artmıştır ve dünyada ölüm nedenleri arasında 8. Sırada yer almaktadır''dedi. Diyabete farkındalık oluşturmak için her yıl 14 Kasım Dünya Diyabet Günü olarak kutlandığını belirten  İl Sağlık Müdürü Dr. Ertan Değirmencioğlu açıklamasının devamında, her yıl belirlenen Dünya Diyabet Günü’nün 2017 Yılı teması ‘’Kadınlar ve Diyabet‘’ olup sloganı ‘’Sağlıklı Bir Gelecek Hakkımız’’dır. Bu yıl ki tema diyabet riski taşıyan veya diyabet ile yaşayan tüm kadınlar için ekonomik ve ulaşılabilir diyabet tedavisi, diyabet eğitimi ve kendi kendine diyabet yönetimi eğitiminin önemini teşvik etmek suretiyle Tip 2 diyabet ile mücadele kapasitesini güçlendirmektir.
Diyabet, insülin hormonunun yokluğu veya yetersiz olması durumunda kan şekerinin hücre dışında ve kanda yükselmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Diyabette kan şekerinin iyi kontrol edilememesi küçük damarların yapısının bozulmasının sonucunda böbrek ve göz bozukluklarına, kalp ve damar hastalıklarına, sinir hasarına, ayakta yara açılmasına ve kemik kaybına yol açabilir.
Diyabet; çok su içme, sık sık idrara çıkma, çok yeme, kilo kaybı, görme bulanıklığı, aşırı kaşıntı, tekrarlayan enfeksiyonlar ve mantar enfeksiyonu gibi belirtiler gösterir. Bu belirtiler ortaya çıkmadan önce, belirtisiz seyreden ve kişiden kişiye değişen uzun bir süre geçmektedir. Bu nedenle yakın aile bireylerinde diyabet öyküsü olanlar, obez kişiler, gebelikte diyabet geçirenler, hipertansiyon hastaları, düşük ve ölü doğum yapanlar, kan yağları yüksek olanlar ve 45 yaş üstü kişiler diyabet riski açısından düzenli kontrol altında olmalıdır.
Diyabetin tam olarak tedavisi yoktur ancak diyabete bağlı oluşan hastalıkların önlenmesi için en önemli tedavi şekli yaşam tarzı değişikliğidir. Diyabetli bireylerde ideal kilo hedeflenerek beslenme tarzı ve fiziksel aktivitede yapılacak olan olumlu değişiklikler diyabetle yaşamı kolaylaştıracak ve hastalığın olumsuz sonuçlarına engel olacaktır. ‘’Sağlıklı Bir Gelecek Hakkımız’’ olup sağlıklı yaşam sürdürebilmek için yeterli ve dengeli beslenmeli ve hareket etmeliyiz ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda