Advert

Taşeron İşçileri Umutla Bekliyor

Taşeron İşçileri Umutla Bekliyor
Taşeron İşçileri Umutla Bekliyor
Bu içerik 436 kez okundu.

Türkiye Gıda ve Şeker Sanayii İşçileri Sendikası Genel Başkanı Sayın İsa Gök Türkşeker fabrikalarında ki taşeronlaşma gerçeği hususunda bir rapor yayınladı. Sayın Gök'un yayınlamış olduğu raporda şeker fabrikalarında yaşanan  taşeronlaşma gerçeğini ve şeker sanayinin geldiği nokta hususunda önem kaydetmektedir. 
Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı Gök,Türkiye genelindeki şeker fabrikalarında kadrolu işçi sayısı 5 bin 178, geçici işçi sayısı 2 bin 754, taşeron işçi sayısı ise 10 binin üzerinde." olduğunu kaydetti.
 Ayrıca şeker gibi stratejik öneme sahip  bir ürünün üretiminde işçinin şeker üretiminde usta olabilmesi için 3 yıl geçmesi gerektiğini de vugulamasi üretimden sekteye uğrayacaği konusunda endişelerini açık bir şekilde dile getirmiştir. 
Hatırlanacağı gibi küresel finans kuruluşlarının özellikle İMF ve Dünya Bankasının baskılarıyla 2000 yılından sonra Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi konusunda yapılan baskılar, lobi çalışmaları, özellikle kamuoyunda yazık bu devlete yazık bu millete gibi söylemle kamu kurumları ve kamu çalışanları hakkında yanlış algı yaratilarak  kamuda çalışan çok iş yapan yok, aldığı ücretler cok görüntüsü verildi. Madem çalışan çoktu bu taşeron işçiler neden işe alındı. Alınan işçiler temizlik adi altında alınmaktadir. Bor Şekerde, daimi ve geçici işçinin toplamı 295 civarında iken 400 temizlik işçisi çalışıyor. Böyle traji-komik bir durumla karşı karşıyayız. Kamu çalışanları linç edildi. Oysa kamuda çalışan iş güçü taşeron firmalara kaydırıldı. Yüklenici firmalar çalışanın üzerinden yüksek karlar sağlamaya başladı.  
Geçmişte bu linç kampanyalarına alet olan vatandaşlarımızın çocukları çalışma hayatına atıldığında taşeronlaşma ve özel sektör işyerlerinde karşı karşıya kaldılar.  Özel sektör daha fazla kar hırsıyla taşeronlaşma ve günübirlik işçi çalıştırmalarla çalışan kesimi düşük ücretle ağır çalışma şartlarına karşı karşıya bıraktı. Bir ailede 3,5 kişi çalışmalı ki Türk-İş 'in açıklamış olduğu açlık sınırına yakın bir ücret alabilsin. Ailede bir kişi çalışıyorsa geçim sıkıntısı çekilmektedir. Gelir dağılımı bozulmaktadır. Zengin daha zengin fakir daha fakir olmaktadır.Her aile çocuklarını evlendirdikten sonra bile ekonomik yardım yapmak zorunda kalıyor. Çocuklarına ekonomik yardım yapamayan ailelerin çocuklarının evlilikleri boşanmaya sonuçlanmaktadır. Devletin temelini oluşturan Türk aile yapısı bozulmaktadır.   
Ulu Önder Atatürk’ün vefat edişinin 79. yılında saygı, minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz. Ulu Önder Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet ve Sanayi değerlerine sahip çıkıyoruz. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda