Advert

Niğde’de 2 bin 992 Engelli Kişiye, Evde Bakım Ücreti Ödeniyor

Niğde’de 2 bin 992 Engelli Kişiye, Evde Bakım Ücreti Ödeniyor
Niğde’de 2 bin 992 Engelli Kişiye, Evde Bakım Ücreti Ödeniyor
Bu içerik 433 kez okundu.

Niğde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Harun Koca, Niğde’de 2 Bin 992 Kişiye 3 milyon 72 Bin 963 TL aylık olarak ödeme yapıldığını belirtti. Engelli vatandaşların Evde Bakım Ücretinden yararlanılabilmesi için birtakım şartları taşıması gerektiğini dile getiren Niğde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Harun Koca; “Engellinin Devlet Hastanesi’nden sağlık Kurulu Raporunu alması, raporun en az yüzde 50 ve üzeri olması ve ağır engelli kısmının evet olması gerekmektedir” şeklinde konuştu.
Evde Bakım Ücreti bağlanan kişilerin her türlü değişikliği Evde Bakım Ücreti bağlanırken yapılan sözleşme gereği kuruma bildirmekle yükümlü olduğuna dikkat çeken Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Harun Koca, konuşmasına devamla şunları söyledi: “Yapılan bu sözleşmede bakım hizmeti veren kişinin uyması gereken kurallar yer almaktadır. Bu kurallara uymadığı takdirde yapılan tüm ödemelerin bakıcı tarafından ödeneceğini taahhüt etmektedir. Sözleşmeye uyulduğu takdirde geri ödeme alınma durumu olmayacaktır.
Evde Bakım alan kişilerin gelir durumunu etkileyen değişiklikleri (Gelirlerinin artması, vefat,) 3 ay içerisinde bildirilmediği takdirde gelir sınırının aşılması durumunda geri ödeme alınır. Geri ödeme hesaplanırken Engelli Evde Bakım Ücreti alan bakıcının gelir ölçütünün aşıldığı ilk tarih belirlenir.  Bu kapsamda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak 2 Bin 992 kişiye 3 milyon 72 Bin 963 TL ödeme yapıldı. Aylık kişi başı Bin 27 TL ücret ödenmektedir” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda