Advert

Horlayanlar Dikkat

Horlayanlar Dikkat
Horlayanlar Dikkat
Bu içerik 1038 kez okundu.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Açılın Uyku Bozuklukları merkezine her geçen gün hastaların ilgisi artarak devam ediyor. Niğde Ömer Halisdemir Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ayhan Varol yeni hizmete giren Uyku Bozuklukları Merkezi ile ilgili açıklamada bulunurken uykuda, horlama ve nefes kesilmesi, nefes durması olan boğulma hissiyle uyanan, gündüz aşırı uyku hali, uyku esnasında diş gıcırdatan ve değişik hareketlerde bulunan hastalar bu merkezimizde tedavi edebileceğini ‘ifade etti
Varol, "Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi kendini yenilemeye ve büyümeye devam ediyor. Uyku Bozukluları Merkezi ile hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. Uyku bozuklukları günlük hayatı olumsuz etkileyen faktörlerin başında gelir. Son zamanlarda artış gösteren ve sık sık bu rahatsızlıklar için başvuran hasta sayısı artış göstermekteydi. Uyku merkezini çalışmasını yaparak hastanemizde iki yataklı olarak hizmet veren ünite kuruldu. Uyku Bozuklukları Merkezi ile birçok kişinin yaşadığı uyku problemleri artık hastanemizde analiz edilecek" dedi.
Uyku Merkezinde hastanın vücudunun çeşitli yerlerine elektrotlar yerleştirilerek uyku esnasında beyin elektrik aktivitesi (EEG), göz hareketleri (EOG), kas hareketleri (EMG), vücudun oksijen miktarı, karın ve solunum kaslarının hareketleri, kalp atım hızı (EKG) değerleri kayıt altına alındığının altını çizen Niğde Ömer halis demir Araştırma hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayhan Varol ‘ Bu alınan veriler daha sonra konunu uzman hekimlerce değerlendiriliyor. Gerekli görülürse daha ileri tetkikler isteniyor ya da medikal, cerrahi, radyofrekans yöntemi gibi yöntemlerle tedavi edildiğini Söyledi
Toplumda sıklıkla görülen uyku ve horlama sorunları yaşandığını ancak toplumda genel olarak bunun bir hastalık olarak görülmediğini Uykudaki solunum bozuklukları sık görülen bir durum olduğunu söyleyen ‘Varol’ En çok karşılaştığımız durum ise uyku aknesidir. Uyku apnesi hastaların nefesleri uyku sırasında 10-30 saniye süre ile durur. Nefesteki bu kısa kesilmeler, her gece 400 kereye kadar ulaşabilir.
Uyku apneli hastalar, uyku sırasında yeterince oksijen alamaz. Uyku apnesinin nedeni, uyku sırasında üst solunum yolunda tam veya tam olmayan bir tıkanmanın gelişmesidir. Bunun nedenleri Obeziteye bağlı şişmanlık, büyük bademcikler, büyük dil, burun kemiği eğriliği ve çene anormallikleri olabilir "dedi.
Bu hastalığın ileri yaşlardaki şişman erkeklerde yoğun olduğunu kaydeden Varol’ hastalığın belirtileri ve tedavisiyle ilgili olarak da şunları kaydetti: "Alkol, sigara ve bazı ilaçlar bu riski artırabilir. Uyku apnesinin en önemli belirtileri, işte, araba kullanırken veya konuşurken uykuya dalma, ayrıca uykuda iken nefesin daralmasıdır. Bazen bunu ilk kez yatak arkadaşları fark edebilir.
Uyku apnesinin erken tanı ve tedavisi önemlidir. Çünkü uyku apneli hastalar, sistemik hipertansiyon, miyokard enfarktüsü, beyin kanaması, kalp yetmezliği ve direksiyon başında uyumaları sonucu gelişen trafik kazaları açısından risk altındadır. Yapılan çalışmalarda ağır uyku apnesi olan hastaların trafik kazası açısından diğer sağlıklı kişilere göre 2-7 kat daha fazla risk altında olduğu gözlenmiştir. İşte bu hastalığın tanısını, Göğüs Hastalıkları Polikliniğimizde oluşturduğumuz laboratuvardaki polisomnografi cihazı ile bir gecelik kayıt ile öğrenebiliyoruz “dedi.
Varol ’Yapılan bu kayıtlar, göğüs hastalıkları, nöroloji ve kulak burun boğaz uzmanı hekimlerden oluşan uyku komisyonunca değerlendiriliyor. Kurulun gerekli görmesi halinde daha ileri tetkikler isteniyor ya da bu bilgilere göre tedavi düzenleniyor. Buna göre tedavi cerrahi, medikal ya da radyofrekans gibi yöntemler kullanılarak gerçekleştiriliyor. Bademcik ve geniz eti, burunda septum deviasyonu ve polip gibi problemler cerrahi yöntemlerle giderilirken, konka küçültme, damak ve dil köküne yapılacak uygulamalar radyo frekans yöntemiyle yapılıyor.
İşte Uyku Laboratuvarına Başvurmanız için Bazı Belirtiler:
-Gece ağzınız açık uyuduğunuz, horladığınız ve zaman zaman soluğunuzun durduğu söyleniyorsa,
-Sabahları yorgun, baş-boğaz ağrısı ya da ağız kuruluğuyla uyanıyorsanız,
-Sıklıkla omuz ve sırt tutulması problemleriniz oluyorsa,
-Sabahları ter içerisinde uyanıyorsanız,
-İşte, okulda veya trafikte konsantrasyon eksikliği yaşıyorsanız, uykunuz geliyor ve sürekli esniyorsanız,
-Mide yanmalarınız ve ekşimeleriniz oluyorsa,
-Tansiyonunuzda artma oluyor ve tedaviye direnç gösteriyorsa,
-Kalp çarpıntınız varsa ve giderek kilo alıyorsanız,
-Kendinizi mutsuz ve çevrenizden soyutlanmış hissediyorsanız.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda