Advert

Özel Niğde Final Temel Lisesinde Kızılay’a Kan Bağışı Etkinliği Gerçekleştirildi

Özel Niğde Final Temel Lisesinde Kızılay’a Kan Bağışı Etkinliği Gerçekleştirildi
Özel Niğde Final Temel Lisesinde Kızılay’a Kan Bağışı Etkinliği Gerçekleştirildi
Bu içerik 607 kez okundu.

Özel Niğde Final Temel Lisesi 2005 yılından itibaren her yıl Kızılay Haftası’nda Kızılay’a kan bağışında bulunuyor. Geleneğin bozulmadığı bu yıl da cumartesi günü gerçekleşen kan bağışına okul müdürü Hakan Aydın’ın önderliğinde müdür yardımcıları, okul öğretmenleri, veliler ve öğrenciler yoğun bir katılım gösterdi. 12 yılda yaklaşık 950 ünite kan bağışının yapıldığı Final’de konu ile ilgili açıklamada bulunan biyoloji öğretmenlerinden Kadriye Sarıkaya ‘‘Bir damla bin umut.’’ sloganı ile yola çıkan Final ailesi bu yıl da kan bağışında bulundu, diyerek şunları ekledi:
“Kanın tek kaynağı insandır. Bu yüzden kan bağışlamak hayat kurtarmakla eş değerdir. Kan, plazma ve hücrelerden oluşan kırmızı renkli bir sıvıdır. Normal şartlarda yetişkin bir insanda 5-6 litre kan bulunur. Bu hayati sıvıyı elde etmenin tek yolu kan bağışıdır. Kan bağışı, kan merkezleri tarafından çeşitli kan ürünleri elde etmek için gönüllü ve kan bağışı için uygun kişilerden kan alınmasıdır. Türkiye’de kan bağışı ile Sağlık Bakanlığı, Kızılay, SGK ve Üniversite Hastanelerine bağlı birçok kan merkezi ilgilenmektedir. Kan bağışının faydalarından bahsetmek gerekirse; vücudumuzun hayati sıvısı olan kan, eksildikçe üretilir. Eğer vücutta bir kan eksikliği oluşursa vücut uyarılır ve yerini doldurmak için yeni kan üretimi başlar. Kan verince kan hücrelerimiz yenilenir. Bu sayede spor yapmış gibi zinde olur ve gençleşiriz. Kan bağışı kalp krizi ihtimalini %90 azaltır. Kan verdikten sonra kandaki yüksek kan oranı düşer. Bu durum baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon ve yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesine katkı sağlar. Kan bağışının karaciğer, akciğer, kalın bağırsak gibi bazı kanser türlerine yakalanma ihtimalini azalttığı yönünde de araştırmalar yapılmaktadır. Kan vermenin belki de en büyük faydası psikolojiktir. Kan vererek hiç tanımadığımız birilerine yardım etmek veya birilerinin hayatını kurtarmak düşüncesi paha biçilmezdir.”
Özel Niğde Final Temel Lisesinin gün boyu devam eden kan bağışı etkinliği sırasında kan bağışının hem sağlık açısından hem de can kurtarma açısından çok onurlu ve kutsal bir vazife olduğu vurgulandı.    

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda