Advert
Advert

Gürer: “20’den Fazla Öğrencisi Olan Köy Okulları Kapatılmasın”

Gürer: “20’den Fazla Öğrencisi Olan Köy Okulları Kapatılmasın”
Gürer: “20’den Fazla Öğrencisi Olan Köy Okulları Kapatılmasın”
Bu içerik 218 kez okundu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda söz olarak, öğrenci sayısı 40’ın altındaki köy okullarının kapatılmasını öngören Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğinin değiştirilmesini  ve sayının 20'ye indirilmesini istedi.  Gürer, Hayırsever bir vatandaşın Niğde’de yaptırdığı 6 okuldan 2’sinin kapatıldığına dikkat çekti ve bu durumun özellikle kız çocuklarını olumsuz etkilediğini ifade etti. 
CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu’nda söz olarak, öğrenci sayısı azalan köy okullarının kapatılmasının yarattığı olumsuz tabloyu gündeme getirdi. 
HAYIRSEVER VATANDAŞIN YAPTIRDIĞI 6 OKULDAN 2’Sİ KAPATILDI
İzmirli hayırsever Necla Filibeli’nin Niğde’de yaptırdığı 6 okuldan 2’sinin, öğrenci sayılarının azlığı nedeniyle kapatılmasını eleştiren Ömer Fethi Gürer, hayırsever Necla Filibeli’nin 2007 yılında Valiliğe başvurarak Niğde’de okul yaptırmak istediğini ve 6 okul yaptırdığını hatırlattı. 
Hayırsever vatandaşın yaptırdığı 6 okuldan, Kızılören ve Fesleğen köylerine yaptırdığı 2 okulun, daha sonra öğrence azlığı nedeniyle kapatıldığını ifaden eden Ömer Fethi Gürer, “Valiliğe sorularak yapılan bu okulların kapatılması üzüntü verici. Bu yıl, Kızılören'de kapatılan ortaokulda 25 öğrenci vardı. Bu okulun kapatılma gerekçesi, yönetmeliğe göre 40 kişiden aşağı olduğu için okulun kapatıldığı yönündedir” dedi. 
Gürer, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Millî Eğitim Bakanımız Genel Kurulda kendisi de taşımalı eğitimden şikâyetçi oluyorlardı. Bu anlamda, yönetmelik değiştirilerek köy okullarında 20 öğrenciyle okulların açık kalacağı yönünde bir değişiklik yaparlarsa okullar eğitime devam edebilecek. Akıllı tahtası, bilgisayarı, her türlü donanımı olan okulların kapatılması köylerde büyük üzüntü yarattığı gibi, kız çocuklarının da okulsuz kalmasına neden oluyor.” 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kendi işinin patronu ol
Kendi işinin patronu ol
Çiftlik İlçesi Şehit Nurettin Tekin Z Kütüphanesi açıldı
Çiftlik İlçesi Şehit Nurettin Tekin Z Kütüphanesi açıldı