Advert
Advert

Aile nüfus kayıt örneği artık ‘e-devlet’ten alınabilecek

Aile nüfus kayıt örneği artık ‘e-devlet’ten alınabilecek
Aile nüfus kayıt örneği artık ‘e-devlet’ten alınabilecek
Bu içerik 968 kez okundu.

Yapılan düzenleme ile artık e-devlet kapısı üzerinden Niğde’de vatandaşlar nüfus kayıt örneği veya yerleşim yeri belgelerinin çıktısını alarak ilgili mercilerde kullanabilecek. E-devlet’ten alınan çıktıların, nüfus müdürlüklerinden alınan belgeler ile aynı hukuki vasfı taşıdığı belirtildi. Düzenlemeyle, bürokratik bir dizi işlemi azaltan nüfus kayıt örneği alma gibi hizmetin 7 gün 24 saat işlem yapabilme kolaylığı sağlanmış oldu.
Konuya ilişkin Niğde Valiliğinden yapılan yazılı açıklama şöyle:
“Onuncu Kalkınma Planında, Bilgi Toplumu Stratejisinde ve 2016-2019 Ulusal e-devlet Stratejisi ve Eylem Planında vatandaşlarımıza verilen hizmetlerin elektronik ortama taşınarak, zaman ve mekândan bağımsız olarak hızlı ve güvenilir bir şekilde hizmetlerin sunulması e-devlet uygulamalarının tüm hizmetlerde ve yaşamın her alanında kullanılması devlet politikası olarak benimsenmiştir. Belirtilen bu hedefe ulaşmak için nüfus ve vatandaşlık hizmetlerinde de e-devlet uygulaması başlatılmıştır.
Bu nedenle; Nüfus Müdürlüklerinin iş yoğunluğunun azaltılması amacıyla öncelikle;
a) 09.02.2017 tarihi itibari ile Kişi Nüfus Kayıt Örneği,
b) 02.03.2017 tarihi itibari ile Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgeleri,
c) 01.08.2017 tarihi itibari ile Aile (kişi, eş ve çocuk) ve Nüfus Aile (kişi, eş, çocuk, anne ve baba)  Kayıt Örnekleri  ve  Nüfus Olaylarının  (Doğum, Evlenme, Boşanma,  Ölüm,  Kayıt Düzeltme, Velayet, Yer Değiştirme, Gaiplik, Vesayet, Tanıma,  Soybağı) paylaşımının yapılması dahil edilerek e-devlet üzerinden paylaşımı yapılmaya başlanmıştır.
e-devlet şifresi ile güvenli kimlik doğrulama araçlarını kullanarak https://vatandas.nvi.gov.tr/AdresBeyan/VatandasLogin vewww.türkiye.gov.tr adreslerinden  nüfus kayıt örneği ve/veya yerleşim yeri ve diğer adres belgesinin sorgulamasının yapılabilmesi, üretilen belgelerin fiziki veya elektronik ortamda ilgili mercilere verilebilmesi mümkün hale gelmiştir. Ayrıca e-devlet kapısı üzerinden geçici kimlik belgesi sorgulama ve doğrulama hizmeti de verilebilmektedir. 
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün sunduğu  e-devlet uygulamalarından alınan belgeler; 5490 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin 151' inci maddesinin 4' üncü fıkrası gereğince nüfus müdürlüklerinden alınmış resmi belgeler ile aynı hukuki değere sahip olup, tüm resmi işlemlerde kabul edilmesi yasal zorunluluktur.”   denildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
İYİ Parti’de  istifa
İYİ Parti’de istifa