Advert
Advert

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Niğde’de 14 Tesisin Temelini Attı

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Niğde’de 14 Tesisin Temelini Attı
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Niğde’de 14 Tesisin Temelini Attı
Bu içerik 554 kez okundu.

Niğde’de birtakım ziyaret ve toplu açılış törenlerine katılan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, düzenlenen törende 14 tesisin temelini attı. Temeli atılan 14 tesisin toplam yatırım bedeli 204 milyon lirayı buluyor. Ömer Halisdemir Üniversitesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törende konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bugün sizlerle hain darbe girişimine karşı direnen şehidimiz Ömer Halisdemir’in adının verildiği üniversitede buluştuk. Niğde’yi 15 Temmuzdan sonra daha çok sevdik. Bu bayrak dalgalanıyorsa, ezanlar okunuyorsa şehitlerimiz sayesindedir. Bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Ağustos ayı zaferler ayı. 26 Ağustos 1071 Cuma günü Sultan Alpaslan kendisinden daha güçlü bir orduyu yenerek Anadolu’nun kapılarını açtı. Hepsinin ruhu şad olsun.” ifadelerini kullandı.
Niğde’ye 204 milyon TL yatırım bedelli 14 tesisin temelini attıklarını  ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Niğde’ye ne yapılsa azdır. Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında yer alan Niğde’de sulanmadık münbit toprak bırakmayacağız. Daha yapılacak çok işimiz var. Burada yüzde 7 olan orman varlığını artıracağız. Hedefimiz bu yıl 2 milyon fidanı toprakla buluşturmak. Hazırladığımız tabiat turizmi master planı ile Niğde’yi dünyaya tanıtacağız.” dedi.

NİĞDE’YE 19 YATIRIM MÜJDESİ

Niğdeli vatandaşlarla bir arada olmaktan mutluluk duyduğunun altını çizen Prof. Dr. Eroğlu “Niğde’ye gelirken elimiz boş gelmek doğru olmazdı. Elime bir kutu Afyonkarahisar kaymağı alıp gelecek halim yoktu. Bu yüzden buraya heybemiz dolu geldik.  Ve Niğdeli hemşerilerime 19 yatırımın müjdesini veriyorum. Baraj ve sulaması, taşkın koruma tesisleri, fidan üretimi, bal ormanı, mesire yeri, gelir getirici tür ağaçlandırma, orman köylülerine kredi verilmesi ile Bor Kılavuz Köyüne 1 adet otomatik meteoroloji gözlem istasyonunun kurulumunun yer aldığı bu müjdelerin toplam yatırım bedeli 161 milyon lirayı buluyor. Niğde bu denli bir yatırımı daha önce hiç görmedi.” diye konuştu.

NİĞDE’YE SON 6 YILDA 424 MİLYON TL’LİK 69 MÜJDE

Niğde’ye daha önce de müjdelerle geldiğini belirten Bakan Veysel Eroğlu, “8 Kasım 2012, 22 Ağustos 2013 ve 3 Nisan 2016 tarihlerindeki ziyaretlerimizde Niğde’ye toplam 263 milyon TL’lik 50 müjde vermiştim. Bugün ki 161 milyon lira yatırım bedeline sahip 19 müjde ile son 6 yılda Niğdelilere toplam 424 milyon TL’lik 69 müjde vermiş olduk. Bu müjdelerin çoğunu tamamladık. İnşaatı devam edenleri ise en kısa sürede hizmete alacağız. Biz sözümüzün sonuna kadar arkasındayız” değerlendirmesinde bulundu.
Konuşmaların ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve protokol üyeleri butonlara basarak 14 tesisin toplu olarak temelini attı.

TEMELİ ATILAN TESİSLER

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun, gerçekleştirdiği toplu temel atma merasiminde bulunan tesislerin 1 adedi sulama, 3 adedi baraj ve sulama tesisi, 8 adet taşkın koruma tesisi, 1 adedi Aladağlar Milli Parkı çevre düzenleme çalışmaları, 1 adedi de ağaçlandırma ve ormancılık projesinden oluşuyor. Bu tesislerin toplam yatırım bedeli 204 milyon lirayı buluyor. Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından temeli atılan tesislerin hizmete alınması ile 23 bin 220 dekar zirai arazi suya kavuşacak. 4 milyon 190 bin metreküp su biriktirilecek. 12 adet yerleşim yeri ve 1.140 dekar zirai arazi taşkın zararlarından korunacak. Ormancılık projeleri ile de Niğde’de ormanlık alanlar artırılarak, toprak muhafaza sağlanacak. Orman köylüleri desteklenecek. Ayrıca Bakan Prof. Dr. Eroğlu’nun Niğde’de düzenlediği törende 5 aileye gelir getirici tür ve 5 aileye de Orköy sertifikası verildi.

 AYVALIK’TAKİ YANGINDA SABOTAJ İHTİMALİ ÜZERİNDE DURUYORUZ

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Ayvalık Cennet koyundaki yangında sabotaj ihtimali üzerinde durduklarını söyledi. Bakan Eroğlu, Ayvalık Cennet koyunda meydana gelen yangınla ilgili açıklamalarda bulundu. Jandarma ve polisin yangınla ilgili araştırmalarının devam ettiğini belirten Eroğlu, Ekim veya Kasım ayında fidan dikimi yapacaklarını söyledi. Eroğlu Niğde Valiliğindeki basın toplantısında şunları söyledi: 
‘‘Ayvalık’ta meydana gelen yangında bir sabotaj ihtimali üzerinde duruyoruz ama netleşmedi. Jandarmamız ve polisimiz bu olayı araştırıyor. Ama ben orayı görmüştüm güzel bir yer Şeytan Sofrası isimi verilen bir yer ama biz ismini değiştireceğiz Cennet Sofrası ismini vereceğiz. Hemen toprak işlemine başlayın dedim. Birkaç sanatçıda tweet atmış ‘Veysel hoca buraya hemen ağaç dik, dikersen bizde geleceğiz’ diye buyurun toprak işlemi başladı Ekim veya Kasım ayında fidan dikimi yapacağız. 1 metrekaresini dahi hiç kimseye tahsis etmeyeceğiz. Dolayısıyla 1 yıl zarfında da biz orayı tamamen yeşil yaparız."

ORMAN YANGINLARINA MÜDAHALEDE İLK SIRALARDAYIZ

Bakan Eroğlu ayrıca dünyada orman yangınlarında Türkiye olarak ilk sıralarda olduklarını belirtti. Eroğlu, "Göletlerde dünya birinciliği bizde, meteorolojide dünyada 6’ya giren ülkeyiz. Orman yangınlarına müdahalede ilk 6’nın içerisindeyiz. Son teknoloji ile ekiplerimiz yangınlara müdahale ediyoruz. Dün akşam bize Gürcistan’da yangın olduğu ile ilgili Başbakan Başbakanımızı aradı. Bizde 2 helikopter gönderdik çünkü yerleşim alanları tehdit altındaymış. Geçen yıl İsrail’de büyük bir yangın vardı gönderdik söndürdük. Rusya’da 5 yıl önce yangın vardı ekiplerimizi gönderdik hatta Rusya’da daha or bir yere gönderelim mahcup olsunlar diye. Bizim ekibimize Sayın Putin takdir belgesi verdi" diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
İYİ Parti’de  istifa
İYİ Parti’de istifa