Advert
Advert

Hayvan hastalıkları kontrol altında

Hayvan hastalıkları kontrol altında
Hayvan hastalıkları kontrol altında
Bu içerik 409 kez okundu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, ülkemizde görülen hayvan hastalıklarıyla ilgili sorusunu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Fakıbaba tarafından yanıtlandı. Bakanın yaptığı açıklamada geçen yıl 522 brusella, 278 kuduz hastalığına rastlandığı belirtildi. CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, hayvanlardan insanlara ve insanlardan hayvanlara geçebilen hastalıklarla ilgili olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM başkanlığına yazılı soru önergesi verdi. Gürer önergesinde zoonoz hastalıklarında ülkemizde 2016 ve 2017 yıllarında kaydedilen vaka sayısının kaç olduğunun açılanmasını istedi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine verilen yanıtta, ülkemiz genelinde görülen tüm hayvan hastalılarının yakından izlendiği ve olası zararları önlenmesi için gerekli tedbirlerin alındığı ifade edildi. Bakanlıkça yapılan açıklamada “Ülkemizde 2016 yılında; 438 mihrakta Sığır Brucellosis (Brusella) hastalığı, 84 mihrakta Koyun Brucellosis (Brusella) hastalığı (toplam brusella 522) 1.055 mihrakta Bovine Tuberculosis (Tüberküloz) hastalığı, 278 mihrakta Rabies (Kuduz) hastalığı ve 73 mihrakta Antrax (Şarbon) hastalığı görülmüş olup, bu kapsamda gerekli tedbirler alınmıştır” denildi. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Eti tüketilen hayvanların hastalıkların takibinin önemine vurgu yaparak et yolu ile insanlara geçmesi olası hastalıklar konusunda toplumunda bilinçlendirilmesinin önemine değindi. Gürer; “Yasal olmayan, veteriner denetimi yapılmayan, açıkta kesilip tüketilen, özellikle büyük şehirlerde ve yayla alanlarında rastlanan kesimlerinde ciddi takibi yapılmalıdır" dedi. Hastalığın etin direk tüketilmesi yoluyla geçebileceği gibi, et ürünleri yolu ile de geçebileceğini vurgulayan Gürer “olumsuzluklar için denetimler sıklaştırılmalıdır" dedi.
MEMURA BU ZAM ÖNERİSİ VAR MI?
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hükümetin kamu görevlileri ve memur emeklileri için yaptığı zam teklifinin yıllık enflasyon artışının bile çok altında olduğunu söyledi. Gürer, “yüzde 3+3 oranındaki bu komik rakamlar, hükümetin memuruna ve emeklisine hangi gözle baktığının bir göstergesidir” dedi.
CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, hükümetin kamu görevlileri ve memur emeklileri için yaptığı 2018 yılının ilk ayı için yüzde 3 ve ikinci altı ayı için de 3 oranındaki zam teklifini eleştirdi. Yüzde 3+3’lük teklifi en hafif bir ifadeyle ‘komik’ olarak değerlendirdiğini belirten Ömer Fethi Gürer, enflasyon rakamlarının çift hanelerde gezindiği bir ülkede hükümetin kamu görevlileri ve memur emeklileri için yüzde 3 oranında zam teklif etmesinin kabul edilemeyeceğini vurguladı.
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yüzde 3+3 zammın birinci altı ay için ortalama devlet memuru maaşında 88 lira, en düşük devlet memuru maaşında ise 69 lira seviyesinde bir artışa tekabül ettiğini belirterek, “Temmuz ayında yıllık enflasyon yüzde 9.79 olarak açıklanmıştı. Ancak ağustos ayından itibaren de enflasyonda çift haneli rakamlara öngörülmüştü. Enflasyonun çift haneli rakamlarda seyrettiği ülkemizde, hükümetin kamu görevlileri ve memura yüzde 3+3 oranında zam teklif etmesi, akılla, mantıkla izah edilemez ve anlaşılamaz bir durumdur” diye konuştu. Enflasyon rakamlarının belirlenmesindeki kriterlerin de Türkiye’deki gerçek enflasyonu yansıtmadığını ifade eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “TÜİK verilerine baktığımız zaman pek çok temel gıda ürünü, yüzde 12 ila yüzde 50 arasında geçen yıla göre zamlanmış. En düşük oranda artış gösteren gıda ürünü ile açıklanan enflasyon rakamının çok üstünde görünüyor. Memurun, emeklinin alım gücü sürekli düşüyor. Temel gıda ürünlerinin çoğunda geçen yıla göre yüzde 50’ye varan artışların yaşandığı ülkemizde kamu görevlileri ve memurların maaş artışının yüzde 3+3 olması hükümetin kamu görevlilerine, memuruna ve emeklisine hangi gözle baktığının net bir ifadesidir” şeklinde konuştu. Hükümetin zam teklifinin açıklanan enflasyon rakamlarının üçte 1’i bile olmadığını kaydeden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hükümetin yeniden bir değerlendirme yaparak, kamu görevlileri ve memur emeklilerini en azından enflasyonun altında ezdirmeyecek oranda zam teklifinde bulunması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
İYİ Parti’de  istifa
İYİ Parti’de istifa