Advert
Advert

Serbest piyasa değil, serbest soygun ekonomisi

Serbest piyasa değil, serbest soygun ekonomisi
Serbest piyasa değil, serbest soygun ekonomisi
Bu içerik 397 kez okundu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, geçen yılın Temmuz ayına göre bazı ürünlerin yüzde 50’ye varan oranlarda zamlandığını, bazı ürünlerin fiyatının ise tarladan markete ulaşana kadar 5 kat arttığını belirterek, “Bunun adı serbest piyasa ekonomisi değil, serbest soygun ekonomisidir” dedi.
Bu Soyguna Kim Dur Diyecek?
Ömer Fethi Gürer, “ Bir yılda Kuru fasulyenin yüzde 28, elmanın yüzde 38, nohudun yüzde 50 oranında zamlandı. Ülkemizde, maaşında yüzde 7 oranında zam gören işçi, memur ve emekli, tüketicinin ne yapsın. Üretici tarlada yok pahasına sattığı ürünü marketten 5 kat fazla fiyatla vatandaş satın almaya zorlanıyorsa bu soyguna kim dur diyecek?” diye sordu
Dar Gelirli Ne Yapsın?
Toplumun her kesiminin sorunlarını TBMM’de kanun teklifleri, meclis araştırmaları ve soru önergeleriyle gündeme getiren CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Ömer Fethi Gürer, bu kez serbest piyasa ekonomisinin dar gelirli vatandaşa yansıyan olumsuz etkilerini gündemine aldı.
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ürünlerin yıllık fiyat artışlarındaki TÜİK verilerini ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin sebze ve meyvelerin üretici ve market raflarındaki fiyat farklarının yer aldığı istatistiki veriler üzerinden yaptığı değerlendirmede, çalışan kesimin maaş artışının, temel gıda ürünlerindeki artışın çok altında kaldığını söyledi.
Çalışanların Maaş Artışı En Düşük Gıda Ürünü Artışının Bile Çok Altında
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, geçtiğimiz yıla göre temel gıda maddelerinin yüzde 12 ila yüzde 50 oranında artış gösterdiğinin TÜİK raporunda yer aldığını söyledi. Nohudun yüzde 50.14, elmanın yüzde 37.44, patatesin yüzde 47.20 oranında zamlandığının yer aldığı raporda leblebinin yüzde 52 oranında artış gösterdiğine dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, en düşük oranında artış gösteren temel gıda maddesinin bile işçi, memur ve emekli maaşlarındaki artışın çok çok üzerinde olduğunu vurguladı.
Niğdeli Üretici Elmayı 0.70’e Satıyor, Tüketici Marketten 3.20’ye Alıyor; Fark: Yüzde 485.
Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin (TZOB) 2017 yılı araştırmasında yer alan üretici ile market fiyatları arasındaki uçuruma da vurgu yapan CHP Niğde milletvekili Ömer Fethi Gürer, bazı ürünlerde tarla fiyatı ile market fiyatı arasında yüzde 500’e varan artışların olduğuna işaret etti. Ömer Fethi Gürer, “Tarlada üreticinin yok pahasına sattığı ürün markete ulaşana kadar 5 kat artış gösteriyor. Benim Niğdeli hemşerilerim bahçede birinci kalite seçme elmayı 70 kuruşa satıyor. Fiyat 10 kuruşa kadar boyut ve özelliğine göre düşüyor. AVM raflarında 3.20 ile 6.50 liraya kadar satılıyor. Aradaki fark en az yüzde 485’i buluyor. Yine 18 kuruşa tarlada satılan kuru soğan marketlerde 96 kuruşa satılıyor. Aradaki fark ise yüzde 451 bunun adı serbest piyasa ekonomisi değil, serbest piyasa soygunudur” dedi.
Çiftçinin Yüzü Gülmüyor
CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Ömer Fethi Gürer, TÜİK raporlarına göre gıda maddelerindeki fiyat artışlarının vatandaşı mağdur ettiğini, ilaçtan tohuma
mazottan gübreye her geçen gün zam gelirken hem üretici, hem tüketicinin cebinin boşaltıldığını söyledi. 15 yıllık AKP hükümetlerinde çiftçinin yüzünün hiç gülmediğini söyleyen Gürer, Bu zamlara karşılık asgari, ücretlinin, işçinn, memurun ve emeklinin maaş artışlarının ihtiyaçları karşılamadığını ifade etti.
Çalışan Kesimin Satın Alma Gücü Düşüyor
Ömer Fethi Gürer “Üretici ürettiğini maliyetine satamıyor. Üretici için gerekli olan gübre, ilaç, tohum, enerji, su, mazot her yıl zamlanıyor. Tüketici de her üründe zamlarla karşılaşıyor. Tarımda olduğu gibi pazarda da aracılık sistemine çeki düzen verilmesi gerekiyor. Pazarda da planlı bir düzen sistem kurulması gerekiyor. Zengin daha da zenginleşirken yoksul daha da yoksullaşıyor. TÜİK verilerine göre asgari ücretlinin satın alma gücü 53 temel gıda maddesinde düşerken, memur ve emeklinin 45, işçilerin ise 41 gıda maddesinde satın alma gücünün düştüğü görülüyor” dedi.
TÜİK Raporuna Göre Yıllık Temel Gıda Fiyatlarındaki Artış
Temel gıda maddelerindeki fiyat artışları memur, işçi, dar gelirli yoksul insanların alım gücünün üstünde. Geçtiğimiz yıla göre bir yılda bazı temel gıda maddelerindeki artışlara gösteren TÜİK raporu şu şekilde: Kuru Fasulye :%28.79, Tereyağı ( kahvaltılık): %16.77, Elma : %37.44, Nohut : %50.14, Zeytin : %12.7, Erik : %20.34, Diğer bakliyat: %31.34, Çay : %14.07, Muz : %14.82, Pirinç : %15.75, Kahve : %21.7, Üzüm : %12.41,Dana Eti : %13,Çarliston Biber : %23.13,Ceviz İçi : %11.91,Koyun Eti : %28.15, Dolmalık Biber : %31.14, Fındık İçi : %11.46, Tavuk Eti : %20.50, Sivri Biber : %21.56, Antep Fıstığı: %21.6, Sakatat :%13.88, Patates : %47.20, Leblebi : %52.35, Balık : %9.84, Kuru Soğan : %39.
Gürer, “Millilik Ruhunu” kaybeden Milli Takım için Meclis Araştırması istedi
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, elindeki kaynakları bol keseden harcadığı iddia edilen Türkiye Futbol Federasyonu için TBMM Başkanlığına Meclis Araştırması talebinde bulundu. Son zamanlarda yaşanan istifalar, trilyonlarla ifade edilen tazminat ve prim tartışmalarının odağındaki Türk Milli Futbol takımının içinde bulunduğu durum, CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer tarafından TBMM gündemine taşındı. Gürer, milli ruhun giderek azalması ve milli takımın sadece para ve istifalarla konuşulur hale gelmesinin nedenlerinin detaylı bir şekilde incelenmesi için Meclis Araştırması istedi.
TFF’nin Harcama Kalemleri İncelenmeli
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, istifa eden Milli Takımlar Futbol Direktörü alacağı tazminatın konuşulduğu, çok büyük bir bütçeye sahip olmasına rağmen milli başarılara hasret kalınan Türkiye Futbol Federasyonu’ndaki (TFF), prim, tazminat ve yıllık harcama kalemlerinin incelenmesi için TBMM Başkanlığı’na Meclis Araştırma Önergesi verdi.
Bu Milli Ruh Değil!
Milletvekili Ömer Fethi Gürer, önergesinde Milli Takım başta olmak üzere futbolda yaşanan sorunların ve maddi varlıkların kullanımıyla ilgili durumun değerlendirilmeye ve incelemeye muhtaç olduğunu vurguladı. Ay-yıldızlı takımın eski dönemlerde milli dava gibi sahiplenildiğini ancak son zamanlarda hoş olmayan tartışmaların odağına itildiğini anlatan Ömer Fethi Gürer, takım kaptanının kendi isteğiyle milli takımı bırakabildiğini, istifa eden futbol direktörünün ise alacağı tazminatla tartışılır hale geldiğini kaydetti.
Milli Takım Bu Konuma Nasıl Geldi?
Milli takımın başını getirilerken ücret ve kontratı bilenen futbol direktörünün, görevine son verilince kamuoyu eliyle tazminattan vazgeçirme baskısı yaratılmasının düşündürücü olduğuna işaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, anlaşma sırasında ses çıkarmayanların uygulama aşamasında konuşuyor olmasını da yadırgadığını kaydetti. Milli takımın ülke takımı olduğunu vurgulayan Gürer, “asıl sorun milli takımın bu konuma nasıl getirildiğidir” dedi.
Duygu Ruhu Tükenmiş
Futbol direktörüne verilecek olan yüksek miktardaki tazminatın yanı sıra, milli takım kadrosuna alınan futbolcuların prim için başkaldırmasının sürecin bütünü içinde irdelendiğinde duygu ruhunun tüketildiğinin ortaya çıktığını ifade eden Ömer Fethi Gürer, TFF’nin bu yönüyle de incelenmesi gerektiğini söyledi.
TFF Elindeki Kaynakları Bol Keseden mi Harcıyor?
TFF’nin elindeki kaynakları bol keseden dağıttığı yönündeki iddiaların konuşulduğuna vurgu yapan Gürer, “Milli forma için formasını ıslatıp görevini örnek biçimde yapan futbolcuların varlığı yanında milli formayı giymemek noktasına gelen futbolcuların varlığı bu bağlamda düşündürücüdür. Milli dava kutsal forma gibi tanımlarla sorunları ötelenip görmezden gelen ulusal takımın her yönü ile araştırılması zorunluluk arz edecek düzeydedir. Milli takım için vatan sevgisi, milli dava, milli forma gibi tanımların ardına sığınılarak tamamen profesyonel kılınan sürecin özünde yüksek meblağlara eren ödemeleri mi yoksa içeriği ile milli duyguya dayalı başarı arayışına yönelik yapılanmasını mı öne almalıdır? Milli takıma alt yapıdan kaç oyuncu kazandırılmıştır? Yurt dışındaki Türk sporcularının yanı ısıra yurt içinden aynı oranda sporcu yetişmemesi nedendir? Bu kadar büyük bütçe ve dağıtıma rağmen elde edilen sonuç başarı sayılabilir mi? Milli takımın yönetim ve sporcu kadrosu ile yıllık harcama ve ödemeleri nedir? Bütün içinde sorunun kapsamlı bir biçimde ele alınması ihtiyaçtır” ifadelerini kullandı. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
İYİ Parti’de  istifa
İYİ Parti’de istifa