Advert
Advert

720 liralık pirime 620 liralık maaş

720 liralık pirime 620 liralık maaş
720 liralık pirime 620 liralık maaş
Bu içerik 574 kez okundu.

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, BAĞ-KUR emeklilerinin yaşadığı ekonomik sıkıntıyı bir soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Gürer önergesinde, ayda 720 lira prim ödeyen vatandaşın, kendisine bağlanan 620 liralık emekli maaşıyla nasıl geçineceğini sordu. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer,  4 kişilik bir ailenin açlık sınırının 1500 liraya dayandığı Türkiye’de bir emeklinin 720 lira ile geçinmesinin mümkün olmadığını dile getirdi. Gürer, Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu yazılı soru önergesinde BAĞ-KUR’a ayda 720 lira prim ödeyerek emekli olarak bir vatandaşa 620 lira emekli maaşı bağlandığını belirterek, “Maliye Bakanlığı olarak bu kapsamdaki emeklilerimiz bir iyileştirme düşünüyor musunuz? Yada bu ücretle nasıl geçineceklerine yönelik bir öneriniz var mı?” diye sordu. 
Türk-İş’in yaptığı ‘Açlık ve Yoksulluk Sınırı’ araştırmasına göre, ülkemizde dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması tutarının 1479 lira olduğunu, yoksulluk sınırının ise 4878 lira olarak belirlendiğini anımsatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Ülkemizde emeklilere hak eden değer verilmiyor. AKP hükümeti her seçim döneminde emekliler için iyileştirme yapacağını açıklamasına rağmen emeklilerin yaşam standartları her geçen yıl biraz daha kötüleşmektedir. Göstermelik olarak artan maaşlar ise enflasyon karşısında erimektedir” dedi. 
Emeklilik sistemindeki çarpıklığa da vurgu yapan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Vatandaş aylık 720 lira prim ödeyip kendisine 620 lira maaş bağlanıyorsa, bu sistemin aksayan yönlerinin varlığı kabul edilerek, sorun çözülmelidir. Emeklilerimize ödediği prim miktarından daha az maaş bağlanmaktadır. Bağlanan maaş emekli için normal yaşam şartlarının çok altındadır “şeklinde konuştu. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
İYİ Parti’de  istifa
İYİ Parti’de istifa