Advert
Advert

Gürer: “Kaçak sigara satışı neden önlenemiyor?”

Gürer: “Kaçak sigara satışı neden önlenemiyor?”
Gürer: “Kaçak sigara satışı neden önlenemiyor?”
Bu içerik 502 kez okundu.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, gümrük kapılarında artırıldığı iddia edilen denetimlere rağmen, Türkiye’de aynı oranda kaçak sigara satışının da artıyor olmasını, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’ye yönelttiği soru önergesiyle TBMM gündemine getirdi. CHP Niğde Milletvekili Gürer, önergesinde ülkemize kaçak sigara girişinin artarak devam ettiğini vurguladı. Özellikle okul önlerinde öğrencilere açık sigara satışında da patlama yaşandığına işaret eden Gürer, son iki yılda kaçak sigara satışının önlenmesi için yapılan denetimlerin içeriğini sordu. Satış yerlerinin hangi aralıklarla denetlendiğinin açıklanmasını isteyen Gürer, gümrüklerdeki denetimlere rağmen kaçak sigara girişinin hangi yollarda yapıldığını sordu. Ömer Fethi Gürer, TRT’ye kesilen enerji payının kaldırılması için Kanun Teklifi verdi.
Yandaş TRT’nin faturası tüketiciye ödettirilemez
CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer, TRT’ye tüketiciden kesilen yüzde 2 oranındaki enerji payının kaldırılması için TBMM Başkanlığına Kanun Teklifi verdi. Gürer, Hükümetin borazanı olup muhalefeti yok sayan ve tarafsız olmayan TRT’nin finansmanının tüketiciden sağlanması kabul edilebilir durum olmadığını söyledi.
TRT Payını Kimse Ödememeli
CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, tüketicinin elektrik faturalarına yansıyan yüzde 2 oranındaki enerji payını TBMM gündemine taşıdı. Türkiye Radyo Televizyon (TRT) Kurumu Gelirleri Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında TBMM Başkanlığına Kanun Teklifinde bulunan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, sanayi sicil belgesine sahip işletmelerden yapılan yüzde 2 oranındaki enerji kesintisinin kaldırılmasına rağmen, tüketicilerin elektrik faturaları üzerinden bu ödemeyi yapmaya devam ettiğini anımsattı.
TRT Tarafsız Değil
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Kanun Teklifinde, TRT’nin Anayasa ve yasalara göre tarafsız olması gerektiğini ifade etti. Ancak TRT’nin yayınlarında tarafsızlık ilkesini ihlal ettiğini, hükümete yakın bir yayıncılık anlayışı sergilediğini belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, devletin kurumunun yandaş bir yayıncılık ilkesi içinde olmasının yasalara aykırı olduğunu hatırlattı.
Yanlı TRT’nin Finansmanı Tüm Tüketiciden
Taraflı bir yayıncılık anlayışı sergileyerek Anayasaya ve yasaları ihlal eden TRT’nin finansmanının tüm tüketicilerden sağlandığına dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, kaliteli ve tarafsız hizmet alamayan tüketiciye isteği dışında zorunlu ödeme yaptırıldığını vurguladı. Gürer, tüketicinin mağduriyetinin giderilmesi için elektrik faturaları üzerinden ödediği yüzde 2 oranındaki TRT enerji payı kesintisinin kaldırılmasını istedi.
TRT Başlı Başına Sorun Yumağı
Gelirinin tamamına yakını elektrik faturalarından aldığı pay ve bandrol ücretlerinden oluşan TRT’nin haberlerini de kiraladığı sorumuz üzerine açığa çıktı diyen Ömer Fethi Gürer ‘her türlü teknik alt yapıya ve personele sahip olmasına rağmen TRT aracılığı ile kamu kaynaklarının yandaşlara aktarıldığı bilinmektedir. Buna bir an önce son verilmelidir "dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
İYİ Parti’de  istifa
İYİ Parti’de istifa