Advert
Advert

Binbir Yetenekli Engelli Genç Türkiye Şampiyonu

Binbir Yetenekli Engelli Genç Türkiye Şampiyonu
Binbir Yetenekli Engelli Genç Türkiye Şampiyonu
Bu içerik 1882 kez okundu.

Doğuştan engelli sporcu Muhammed Asbala’nın yetenekleri herkesi şaşırtıyor. Muhammed Absala, yaklaşık bir yıl önce başladığı Para-Tekvando sporunda Türkiye şampiyonu oldu.
Geçen hafta Ankara’da düzenlenen Para-Tekvando Türkiye Şampiyonasına katılan Muhammed Absala Türkiye şampiyonu oldu. Absala Milli Takım kampına çağrıldı. Niğde’nin Edikli eldesinde yaşayan İsmail ve Nazile çiftinin 3 çocuklarından en büyüğü olan 17 yaşındaki Muhammed Asbala, herkesi şaşırtan yeteneklere sahip. Muhammed Asbala doğuştan engelli. Dirsekten itibaren iki eli olmamasına rağmen spor yapıyor,  resim çiziyor, şiir yazıyor, şarkı ve ezgi söylüyor ve Beat Box yapıyor. Kilo ve sıkletinde Ankara’da Para Tekvando da Türkiye şampiyonu olan Asbala, milli takım kampına çağrıldı.  Kap çalışmalarından sonra Asbala,  ilk önce Avrupa daha sonrada Dünya şampiyonasına katılacak. Türkiye şampiyonu olarak Niğde’nin Edikli Beldesine dönen Asbala’nın evleri adeta ziyaretçi akınına uğradı. Belde sakinleri, akraba ve komşuları Muhammed Asbala’yı ziyaret ederek başarısından dolayı tebrik  ettiler. Muhammed Absala, Niğde ‘nin Edikli Beldesindeki  evlerinde AA muhabirine yaptığı açıklamada,  Bir yıldır para tekvando yaptığını, Dünya şampiyonasında Türk bayrağını dalgalandırmak istediğini  söyledi.
Asbala, yaklaşık bir yıl önce spor yapmaya başladığını belirterek “Hedefim birinci olmaktı. Allah’a şükür onu da başardım. Bundan sonraki hedefim dünya şampiyonasında bayrağımızı dalgalandırmak istiyorum.” Resim yapmayı sevdiğini ve 5 -6 yaşlarında kendi kendine resim çizmeye başladığını anlatan Asbala,  hayalini kurduğum iki meslek var. Polislik ve asker olabilmek. Bundan dolayı da daha çok polis ve asker resimleri çiziyorum. Liseyi bu yıl bitirdim üniversite okumayı düşünüyorum.”
Başarısından dolayı Muhammed Asbala’yı ziyaret eden Edikli Belediye Başkanı Ahmet Musalli,  “Muhammed Asbala bize çok büyük bir sevinç, onur yaşattı. İnşallah katılacağı Avrupa ve dünya şampiyonalarında da ay yıldızlı bayrağımızı dalgalandıracaktır. Dolayısyla da sporun hiçbir engel tanımadığını bütün dünyaya göstermiş olacak. Diğer taraftan gençlerin daha sağlıklı bir hayat sürmeleri açısından,  kötü alışkanlıklardan kendilerini korumaları adına ve kendilerine bir vizyon, bir sorumluluk ve sağlıklı bir insan olma noktasında  kendilerine her türlü imkanı sunuyoruz sunmaya da devam edeceğiz” şeklinde konuştu.  
Dövüş sporları mili takım Antrenör Köksal Arıkan’da “Muhammed’i bir yıl önce lisede gördüm  kendisini spora çağırdım. Önce gelmek istemedi. İkinci defa çağırdım yine gelmek istemedi. Yaklaşık bir yıl önce kendisi salona geldi ve o gün bugündür antremanları hiç aksatmadan  spor yapmaya devam etti.  Bu çalışması sonucunda da Ankara’da Türkiye şampiyonu oldu. Muhammed Avrupa ve dünya şampiyonalarına katılacak.” Muhammed’in babası İsmail Asbala ise, Çocuğumun Türkiye şampiyonu olmasından doğayı çok sevinçliyiz.  Başarılarının devamını bekliyoruz. Aslında Muhammed’in durumundan dolayı sporda pek başarı sağlayabileceğine umudumuz yoktu.  Antremanlarını aksatmamasından dolayı biraz umutlandım ve Ankara’da büyük bir derece kazanınca,  bundan sonrada  büyük başarılar elde edeceğine  yönelik kanaat getirdim. Muhammed çok küçük yaşlarda resim çizmeye başladığını belirten Baba Absala,  “Resim yaparken ayrıca eline aldığı kağıt parçalarından çeşit çeşit farklı şekiller yapıyordu.  Hayvan figürleri filan. Normalde ben onun yaptıklarını yapamam. Ben kendim deniyorum yapamıyorum.  Böyle olunca da insan şaşırıyor,  hayretler içinde kalıyor. Muhammed’in sesi de güzel olduğundan, okulundaki bütün etkinliklerde tiyatro, şiir,  şarkı,  ilahi okumasını katılımcılar beğenerek dinliyorlar. Muhammed engel tanımadı. Gerçeği söylemek gerekirse de ben Muhammed’den bu kadar beklemiyordum ama Muhammed benim sandığımdan daha iyi çıktı. Beklentilerin üzerinde bir başarı sergiledi.” İfadelerini kullandı.
Haber / Foto : Hamza TAV.          

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
İYİ Parti’de  istifa
İYİ Parti’de istifa