Advert
Advert

Yüksek Askeri Şura 2 Ağustos'ta Toplanıyor

 Yüksek Askeri Şura 2 Ağustos'ta Toplanıyor
 Yüksek Askeri Şura 2 Ağustos'ta Toplanıyor
Bu içerik 462 kez okundu.

Yüksek Askeri Şura, 2 Ağustos Çarşamba günü Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplanacak. Şuranın en önemli konusu ise kuvvet komutanlarının durumu olacak. Yüksek Askeri Şura, Başbakan  Binali Yıldırım başkanlığında 2 Ağustos  Çarşamba günü toplanacak.  Çankaya Köşkü'ndeki toplantıya bazı bakanlar ilk defa katılacak, bazı bakanlar ise yeni görevleriyle masadaki yerini alacak. Başbakan Yıldırım başkanlığındaki Yüksek Askeri Şura, olağan toplantısını 2 Ağustos  Çarşamba günü  Çankaya Köşkü'nde yapacak. Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişiminin ardından yapılan değişiklikler kapsamında şura toplantılarının Ağustos ayında yapılması zorunluluğu kaldırılmış, bunun yerine toplantının başbakanın çağrısıyla ihtiyaç duyulan zamanlarda yapılması kararlaştırılmıştı.
TOPLANTI ÖNCESİ ANITKABİR'İ ZİYARET
Başbakan Yıldırım'ın çağrısı üzerine Yüksek Askeri Şura toplantısı teamüllere uygun olarak Ağustos ayının başında yapılmasına karar verildi. Başbakan Yıldırım başkanlığındaki şura üyeleri toplantı öncesi  Anıtkabir'i ziyaret edecek.
"Çok gizli" nitelikli toplantı bir günde tamamlanacak. Toplantıda FETÖ ile mücadele kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerindeki çalışmaların yanı sıra Albay, General,Amiral terfi ve atamalarının gündeme gelmesi bekleniyor.
ÇANKAYA KÖŞKÜNDE 3'NCÜ TOPLANTI
Darbe girişimi sonrasında Yüksek Askeri Şuranın yapısında da değişikliğe gidilmişti. Daha önce  Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki "Çakmak Salonu"nda yapılan "çok gizli" nitelikli toplantı,  Çankaya Köşkü'nde yapılmaya başlanmış, üyelerinde de değişiklik olmuştu.  Çankaya Köşkü'ndeki ilk şura toplantısı darbe girişimi sonrasında Başbakan Yıldırım başkanlığında 28 Temmuz 2016'da gerçekleştirilmişti. Yıldırım başkanlığında  Çankaya Köşkü'ndeki ikinci şura toplantısı ise 23 Ağustos 2016'da yapılmıştı. Özellikle görev süresinin uzatılması uygun görülen Albaylarla ilgili konuların ele alındığı toplantıda şura yeni yapısıyla ilk defa toplanmıştı. Şuranın yapısındaki değişiklikle başbakan yardımcılarının yanı sıra adalet, dış ve içişleri bakanları da toplantılara katılmaya başlamış, ordu ve donanma komutanlarının şura üyelikleri kaldırılmıştı. Böylelikle Başbakan başkanlığında toplanan şuranın üyeleri Genelkurmay başkanı, başbakan yardımcıları, adalet bakanı, dışişleri bakanı, içişleri bakanı, milli savunma bakanı ve kuvvet komutanları olarak yeniden belirlenmişti. Ayrıca daha önce Genelkurmay Başkanlığınca yürütülen şuranın sekretarya hizmetlerini yürütme görevi Milli Savunma Bakanlığına devredilmişti.
ŞURANIN ÜYELERİ
Buna göre,  Çarşamba günü  Çankaya Köşkü'nde Başbakan Yıldırım başkanlığındaki toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral  Hulusi Akar, Başbakan Yardımcıları  Bekir Bozdağ,  Mehmet Şimşek, Fikri Işık, Recep  Akdağ ve Hakan Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı  Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih  Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral  Abidin Ünal katılacak.
Bazı bakanların ilk defa katılacağı şura toplantısında bazı isimler ise yeni görevleriyle masadaki yerini alacak. Buna göre, daha önce Adalet Bakanı olarak toplantıda yer alan  Bekir Bozdağ, bu sefer başbakan yardımcısı unvanıyla katılacak. Fikri Işık da daha önce Milli Savunma Bakanı olarak katıldığı toplantıda başbakan yardımcısı olarak görev alacak. Başbakan Yardımcıları Recep  Akdağ,  Hakan Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile İçişleri Bakanı  Süleyman Soylu ise toplantıya ilk defa katılacak.
Daha önce Yüksek Askeri Şura toplantısına başbakan yardımcısı ünvanıyla katılan Nurettin Canikli ise bu kez Milli Savunma Bakanı olarak masada yerini alacak.
KUVVET KOMUTANLARININ DURUMU
Terfi ve atamaların da ele alınacağı şura toplantısı kapsamında belirlenecek en önemli konu ise kuvvet komutanlarının durumu olacak. Milli Savunma Bakanının önerisi, Başbakanın imzası ve Cumhurbaşkanının onayıyla belirlenen kuvvet komutanlıklarında görev süreleri doluyor. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih  Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral  Abidin Ünal'ın durumları şuradaki atama ve terfilerle belirlenecek. Mevcut kanun, görev süreleri dolan kuvvet komutanlarının görev süreleri uzatılmasına imkan tanıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'na göre kuvvet komutanlığına atanan orgeneral-oramiraller iki yıl bu görevde kalabiliyor. Bu süre, Milli Savunma Bakanının inhası, Başbakanın imzalayacağı ve Cumhurbaşkanının onaylayacağı kararnameyle birer yıllık sürelerle yaş haddine kadar uzatılabiliyor. Görevdeki kalış sürelerinin tespitinde ise atandıkları yılın 30 Ağustos tarihi esas alınıyor. Yüksek Askeri Şura toplantısında alınan kararların  Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ın onayının ardından kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
İYİ Parti’de  istifa
İYİ Parti’de istifa