Advert
Advert

Gürer: Türkiye’de Tarım Politikası Değişmeli

Gürer: Türkiye’de Tarım Politikası Değişmeli
Gürer: Türkiye’de Tarım Politikası Değişmeli
Bu içerik 557 kez okundu.

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yurtdışındaki tekellere Türkiye’de oluk oluk para aktığını söyledi. Gürer, çay üreticilerinin, patates üreticilerinin, karpuz üreticilerinin sorun yaşadığını bu nedenle tarımla ilgili politikaların kökten değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

SU AKAR DENİZE GİDER
Niğde’de ve pek çok ilde sulama suyunun yeraltında çıkarıldığını, Ancak Ecemiş suyunun Akdeniz’e boşa akıp gittiğini anımsatan Ömer Fethi Gürer, “Üreticiler enerjiyle su çıkartıyor. Bu da maliyetin artmasına neden oluyor. Borçlarından dolayı trafoları kapatılıyor. Mevsimsel koşullarda yüksek enerji geldiğinde trafo patlıyor. Su verilmeyince de ürün karşılığı alınamıyor. Toplulaştırma uygulamasının yarısı mahkemelik. Tarlada çiftçi kazanmıyor, tüketici pahalı yiyor. Aracılar para kazanıyor” dedi.
KOOPERATİFLER YENİDEN ETKİN HALE GETİRİLMELİ FİSKOBİRLİK 
Çukobirlik, TARİŞ gibi kuruluşların etkisizleştirildiğine işaret eden Ömer Fethi Gürer, özelleştirme adı altında pek çok kurumun yok edildiğini de hatırlatarak, kooperatifleşmenin her alanda yeniden geliştirilip, üreticilerin bilinçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.
HER KÖYE ZİRAAT MÜHENDİSİ VE VETERİNER HEKİM ÖNERİSİ
Türkiye’de 1 milyona yakın üniversite mezunu gencin işsiz olduğuna dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, her köye bir ziraat mühendisi ve her köye bir veteriner ataması yapılması halinde bilimsel üretime geçilebileceğini ve böylece, şu anda tarım ve hayvancılıkta yaşanan sorunların büyük kısmının çözülebileceğine vurgu yaptı.
ODA VE DERNEK YETKİLİLERİ SUSTURULUYOR
Çiftçiler adına, esnaf ve sanatkârlar adına konuşup bu sorunları dile getirmesi gereken oda ve derneklerin yöneticilerinin de bunca soruna rağmen suskun kaldığını söyleyen Ömer Fethi Gürer, hükümetin 15 yıldır sürdürdüğü algı operasyonları ile sorunların açığa çıkmasını engellediğini ve gündemi saptırdığını belirtti.
ADALET YÜRÜYÜŞÜ, KARDEŞLİK VE BARIŞ İÇİNDİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından Ankara’dan başlatıp İstanbul’da sonlandırdığı Adalet Yürüyüşüne de değinen Ömer Fethi Gürer, “Bu yürüyüşte, ülkemizin yağmurunu, sisini, doğasını, insanını bir kez daha gördük. Ama bunu bile algılamaktan uzak bir hükümet var karşımızda. Bu yürüyüşte isimsiz kahramanlar vardı. Ülkesini ve vatanını seven insanlar, gidişattan rahatsız olanlar bizimle birlikte yürüdü, destek verdi. Hayatımda önemli bir farklılık yaratan, mutlu olduğun, gelecekte çocuklarıma anlatabileceğim bir yürüyüştü. Biz hak için, hukuk için adalet için yürüdük. 3 ay içinde kadro verileceğini açıklanan ancak 2 yıldır bekletilen taşeron işçiler için yürüdük. 16 Nisan referandumunda evet çıkması halinde bundan sonra şehit gelmeyecek denilmesine rağmen, referandumun ardından 80 şehit gelmesine karşı yürüdük. Kadın cinayetlerine karşı yürüdük. Sendikal haklarıyla grev hakkı olduğu halde grevleri ertelenen işçiler için yürüdük. Sendikasızlaştırmaya karı yürüdük. Çocukların geleceği kararmasın diye yürüdük. Bu yürüyüş kardeşlik ve barış yürüyüşü idi. Bu yürüyüşte kötülük yoktu” şeklinde konuştu.
NİĞDE EN SAHİPSİZ İLLERDEN BİRİ
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’nin 15 yıldır en sahipsiz iller arasında yer aldığına vurgu yaptı. Her seçim döneminde Niğde’ye havaalanı sözü veren ancak 15 yıldır bunu bir türlü gerçekleştiremeyen AKP hükümetinin, Akkaya Barajı’ndan on binlerce insanın sağlığını tehdit eden kirliliği bile temizleyemediğini, açılacak denen hastanelerin açılmadığını, açılacak denilen otoyolların açılmadığını kaydetti.
Gürer: “AKP Muhalefetin sesini kısmak istiyor”
Meclis İçtüzüğünde AK Parti ve MHP tarafından hazırlanan ortak teklifin TBMM Anayasa Komisyonu tarafından kabul edilirken, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, düzenlemenin ‘muhalefetin sesinin kısılması’ anlamına geldiğini söyledi. Gürer, içtüzüğün geri çekilerek Meclisteki 4 partinin uzlaşacağı biçimde yeniden değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.
GÜRER DÜZENLEMEYE KARŞI ÇIKTI
CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, TBMM İçtüzük görüşmeleri sırasında söz alarak, düzenlemeye karşı çıktı. Genel itibariyle sorunlarla dolu olmasına rağmen içtüzük maddelerini doğal karşıladığını anlatan Gürer, “Çünkü 1 Kasımda milletvekili olduğumdan beri AKP hangi konuda ne söylerde tam tersini yapıyor. 16 Nisanda Meclisin yapısının güçlendirildiği, daha aktif hale getirildiği ve daha üretken olacağı söyleniyordu. Ancak kabul ettirilen içtüzük muhalefetin düşüncelerini söylemesinin engellendiği maddelerde dolu” dedi. Çok seslilik anlamına gelen demokratik sistemde herkesin düşüncelerini söylemesine olanak tanındığına işaret eden Gürer, muhalefetin söylediklerini iktidarın doğru değerlendirmesi halinde ortaya avantajlı bir durumun çıkabileceğini vurguladı.
AKKAYA İLE İLGİLİ MECLİS ARAŞTIRMA TALEBİM NEDEN KABUL EDİLMEDİ ANLAYAMADIM
Çevreye yaydığı pis kokunun yanında on binlerce kişinin sağlığını olumsuz etkileyen Akkaya Barajı’yla ilgili Meclis Araştırması istediğini anımsatan Ömer Fethi Gürer, bu talebin reddedilmesinin yadırgadığını ifade ederek, “Çünkü çevre felaketi, orada yaşayan AKP’lisini, MHP’lisini, CHP’lisini, herkesi içine alan ve yıllardır çözülmeyen bir konuydu. Meclis eliyle belki bir düzen bulur dedik, reddedildi, şaşırdım. Çevreyle ilgili ve herkesi ilgilendiren bir konuda bir Meclis araştırması yapılsa bunun ne olumsuz yansıması olabilir diye düşündüm” ifadesini kullandı. Getirilen teklifte milletvekilleri tarafından verilen kanun tekliflerinin süresi içinde komisyona gitmediğini, 5 dakikada düşüncelerinin anlatılması gerektiğini ve tekliflerin reddedileceğini kaydeden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ancak bürokratlar tarafından hazırlanan kanun tekliflerinin bakana sunulup komisyona gelerek hemen kanunlaştığını, ancak bir yıl sonra yeniden değiştiğini belirtti.
Aynı konuda 5 yılda 4 kez kanun değişikliklerinin bile yapılmış oldıuna vurgu yapan Ömer Fethi Gürer, böyle sürekli değişiklikler yerine temel kanun olarak kanunların meclise getirilmesinin daha uygun olacağına işaret etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
İYİ Parti’de  istifa
İYİ Parti’de istifa