Advert

Niğde’de Çevre Denetimleri

Niğde’de Çevre Denetimleri
Niğde’de Çevre Denetimleri
Bu içerik 510 kez okundu.

Niğde Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hamdi Görkem Gençtürk, 2017 yılı ilk yarısı çevre faaliyetlerini değerlendirdi. İl Müdürü Gençtürk, 2017 yılında Haziran Ayı sonuna kadar Çevre Kanunu kapsamında 3’ü birleşik çevre denetimi olmak üzere toplam 140 denetim gerçekleştirildiği, ihlal tespit edilen hususlarla ilgili olarak kişi ve kuruluşlara da toplam 41.206 liralık idari yaptırım kararı uyguladığını bildirdi.
 Niğde’de 85 firmaya kömür satış izin belgesi verildiğini belirten İl Müdürü Gençtürk “Buna bağlı olarak 157 iş yerine katı yakıt satıcısı izni verilerek kayıt altına alınmıştır.” Niğde Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hamdi Görkem Gençtürk 2017 yılı ilk yarısındaki faaliyetlerini değerlendirirken şunları söyledi: “Yılın ilk yarısında Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği kapsamında Niğde’de 8 Müdürlüğümüzce 1 adet proje için Bakanlığımızca geçici faaliyet belgesi verildiğini belirten Gençtürk, 14 adet projeye müdürlüğümüzce çevre izin belgesi verilmiş olup 2 adet proje ise yönetmeliğin Ek-1 kapsamında olduğu için bakanlığımızca çevre izin ve lisans belgesi verilmiştir” dedi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hamdi Görkem Gençtürk; “Yılın ilk yarısında ÇED Yönetmeliği kapsamında ilimizde 59 adet ÇED muafiyet kararı verilmiştir. Yönetmelik kapsamında 20 adet ÇED gerekli değildir kararı verilmiştir. 8 adet proje için süreç devam etmektedir. Ayrıca 3 adet proje yönetmeliğin Ek-1 kapsamında olduğu için Bakanlığımızca süreci yürütülmektedir” diye konuştu. Gençtürk ; “Belediye başkanlıklarına ve il özel idaresine 2009 yılından bugüne kadar 14.827.346 TL şartlı nakdi yardım yapılmıştır. Çevre kirliliğinin giderilmesi amacıyla yapılan yardımlarla çöp konteynırı, sıkıştırmalı çöp kamyonu, vidanjör, yol süpürme aracı alınmıştır. Bunlarla birlikte yardımlar çeşitli alt yapı çalışmalarında da kullanılmıştır. Gençtürk ; “İlimizde hava kirliliği ölçüm istasyonu Çimento Müstahsilleri Birliği tarafından hibe edilmiş ve Bakanlığımız tarafından 2006 yılı Şubat ayında kurulmuş olup Meteoroloji Müdürlüğü bahçesinde hizmet vermektedir. İstasyonumuzda Partikül Madde (toz PM10) ile kükürt dioksit (SO2) ölçümleri yapılmaktadır. www.havaizleme.gov.tr web sitesinden anlık takip yapılabilmektedir. İl Müdürlüğümüzün 5 Haziran Dünya Çevre Günü münasebetiyle Müdürlüğümüz bünyesinde Çevre Eğitim Merkezi (ÇEM) açılışı gerçekleştirilmiştir. ÇEM’de bugüne kadar İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Özel Kreşlere bağlı anaokullarından gelen okul öncesi çağındaki 100 çocuğumuza eğitim verilerek çevre bilinci farkındaliğı sağlanmıştır.  
Ayrıca lise ve ortaokul öğrencilerimizden gerek okul içi gerek okul dışında çevreye karşı göstermiş oldukları hassasiyetten dolayı toplam 14 öğrencimize bisiklet hediye edilmiştir. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda