Advert
Advert

Niğde’deki Suriyelilere yeni kimlik...

Niğde’deki Suriyelilere yeni kimlik...
Niğde’deki Suriyelilere yeni kimlik...
Bu içerik 1772 kez okundu.

Türkiye, 3 milyondan fazla Suriyeli'ye ev sahipliği yapıyor. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, aralarında Niğde’nin de bulunduğu 54 ilde Suriyelilerin kayıtlarını güncelliyor. Güncelleme işlemleri gerçekleştirilen Suriyelilere, yeni geçici koruma kimlik belgesi düzenlenecek. Güncelleme işlemi yapmayanlar barınma, sağlık, eğitim, çalışma ve sosyal yardımlardan faydalanamayacak ve kişiyi yasa dışı bir statüye sokacak. Kayıt güncelleme, Türkiye'deki geçici koruma kapsamında kayıtlı olan ve geçici koruma kimlik belgesi sahibi Suriyelileri kapsıyor.

YENİ KİMLİK 
Niğde’de de güncelleme işlemleri gerçekleştirilen Suriyelilere, yeni geçici koruma kimlik belgesi düzenlenecek. Bulundukları illerde güncelleme işlemleri tamamlandığı halde bilgilerini güncellemeyen Suriyeliler hak ve hizmetlere erişim konusunda sorun yaşayabilecek.

GÜNCELLEMEYEN 'KAYIT DIŞI' STATÜSÜNE DÜŞECEK
Suriyelilerin barınma, sağlık, eğitim, çalışma ve sosyal yardım gibi benzer hizmetlerden faydalanmaya devam edebilmeleri için kayıtlarını güncellemeleri gerekiyor. Güncelleme işlemi yapmayan kişileri sistem, Türkiye’den ayrıldığını düşünebilir ve geçici koruma statünüzü dondurabilir. Bu da kişiyi yasa dışı bir statüye sokacak ve haklara, hizmetlere ve mevcut yardımlara erişimini engelleyecek.

54 İLDE GÜNCELLEME İŞLEMİ DEVAM EDİYOR
Türkiye'de geçici koruma altında bulunan Suriyelilerden; Niğde, Ankara, Kocaeli, Konya, Kahramanmaraş, Afyonkarahisar, Adana, Ağrı, Aksaray, Amasya, Antalya,Mersin, Ardahan, Artvin, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Çankırı, Çorum, Düzce, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Iğdır, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kütahya, Muş, Ordu, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Uşak, Van, Yalova, Yozgat, Zonguldak illerinde yaşayanların bulundukları illerde bulunan İl Göç İdaresi Müdürlüklerinde güncelleme işlemleri gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu iller dışındaki yerlerde güncelleme işlemeleri henüz başlamadı.

YASAL İŞLEM  UYARISI
Kayıt güncelleme için, aile reisi ve üyelerine ait geçici koruma kimlik belgesi varsa yabancı tanıtma belgesi, pasaport, Suriye kimliği vb. tüm bilgi ve belgeler ile Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapılacak. Sahte belge kullanarak, hile ve aldatma yoluyla kayıt güncelleme yapıldığı tahdirde adli ve idari işlem yapılacak. 
Güncelleme esnasında tüm aile üyelerinin kayıt merkezinde hazır bulunacak. Türkiye'de kaldığı süre boyunca Türkiye'nin kanun ve kurallarına uyma yükümlülüğü bulunuyor.
Kayıt bilgilerini güncellenmesi ile yeni "Geçici Koruma Kimlik Belgesi" verilecek. 
Bilgiler kişisel verilerin korunmasına dair Türk mevzuatına göre veriler korunacak.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
Muzaffer Şahiner hayatını kaybetti
İYİ Parti’de  istifa
İYİ Parti’de istifa