Advert

NİTSO’dan MEYBEM ile işbirliği ve Mesleki Yeterlilik Belgeleri hakkında bilgi verildi

NİTSO’dan MEYBEM ile işbirliği ve Mesleki  Yeterlilik Belgeleri hakkında bilgi verildi
NİTSO’dan MEYBEM ile işbirliği ve Mesleki  Yeterlilik Belgeleri hakkında bilgi verildi
Bu içerik 719 kez okundu.

Niğde Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Katırcıoğlu, 6645 sayılı kanun ve 5544 sayılı  Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda yapılan değişiklikle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların ve çalışmak isteyenlerin mesleki yeterlilik belgesi almalarının zorunlu hale geldiğini belirtti. 
Katırcıoğlu, “Mesleki Yeterlilik Belgesi” sınavlarının, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından kurulan ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilen TOBB – MEYBEM tarafından Niğde TSO işbirliği ile Niğde’ de gerçekleştirildiğini belirtti.
Katırcıoğlu; “TOBB tarafından tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde sınav ve belgelendirme yapmak üzere kurulan  TOBB – MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri; İnşaat, metal, asansör ve makine sektörlerinde, toplam 19 dalda Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan sınav ve belgelendirme yetkisi almıştır.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan 2015 / 1 sayılı Tebliğ ekinde yer alan 40 meslekte ve 2016 / 1 sayılı Tebliğ ekinde yer alan 8 meslekte (Mesleki Yeterlilik Belgesi Gerektiren Meslekler) mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale getirilmiştir. Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde “Mesleki Yeterlilik Belgesi” olmayan kişilerin çalıştırılması halinde işverenlere kişi başı 500 TL idari para cezası uygulanacaktır.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğde belirtilen 48 meslekte, sınavlarda başarılı olan işçilere sınav ücretleri İşsizlik Sigortası Fonundan geri ödenecektir.  Konu ile ilgili Odamız tarafından Mesleki Yeterlilik Belgesi başvuruları alınmakta olup, Odamız işbirliği ile TOBB – MEYBEM tarafından Niğde’de gerçekleştirilen sınavlarda başarılı olanlar “Mesleki Yeterlilik Belgesi” almaya hak kazanmaktadır. Sınavlar, TOBB – MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda Teorik ve Mülakat sınavları Niğde TSO’da, Performans sınavları ise saha ortamında (atölye, fabrika, şantiye vb.) düzenlenmektedir.
TOBB – MEYBEM tarafından sınav ve belgelendirme hizmeti verilen alanlar şunlardır;
*İnşaat Grubu; Ahşap Kalıpçı Seviye 3, Betonarme Demircisi Sv. 3, Betoncu Sv. 3, Duvarcı Sv. 3, İskele Kurulum Elemanı Sv. 3, Sıvacı Sv. 3, Seramik Karo Kaplamacısı Sv. 3, Isı Yalıtımcısı Sv. 3, Panel Kalıpçı Sv. 3, Düz İnşaat İşçisi Sv. 2
*Asansör Grubu; Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 3-4
*Metal Grubu; Metal Sac İşlemeci Seviye 3-4, Çelik Kaynakçısı Seviye 3
*Makine Grubu; CNC Programcısı Seviye 4-5, Makine Bakımcı Seviye 3-4
Yine İnşaat sektörü içerisinde yer alan ve zorunlu mesleklerden Boyacılık ve Alçı sıvacılığı konusunda TOBB MEYBEM yetki alma süreçleri devam etmektedir ancak henüz sınav açılamamaktadır. Bu mesleklerde sınava girmek isteyen çalışanlar Mesleki Yeterlilik Kurumu web sitesinde (www.myk.gov.tr) yayınlanmış olan Yetkilendirilmiş firmalarla irtibata geçip sınav başvurularını yapabilirler.
Şuana kadar Odamıza müracaat eden 200 kişinin başvurusu alınmış olup sınavlarda başarılı olan 96 kişi belgelerini almaya hak kazanmıştır. Diğer kişilerin sınav süreçleri devam etmektedir. Temmuz ayı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan sınavlar için Odamız tarafından yeni müracaatlar alınmaya devam edilmektedir. Meslekleri ile ilgili Mesleki yeterlilik Belgesi almak isteyen çalışanların Odamıza müracaat etmesi gerekmektedir.Ayrıntılı bilgi ve sorular için (388) 233 55 01 numaralı telefondan Odamıza ulaşılabilmektedir” diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Uzman Çavuş Son Yolculuğuna Uğurlandı
Metin Usta’ya Son Veda
Metin Usta’ya Son Veda